Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
14.03.2022 aktualizacja 14.03.2022

MEiN przypomina o infolinii dot. możliwości kontynowania kształcenia na kierunku lekarskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię o możliwości kontynowania kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w Polsce dla studentów kształcących się dotychczas w Ukrainie - przypomina MEiN.

"Ministerstwo Edukacji i Nauki dla wszystkich polskich studentów kierunków medycznych uniwersytetów w Ukrainie, zapewniło - we współpracy z Ministerstwem Zdrowia - koordynację zapewniania miejsc na wybranych kierunkach studiów w polskich uczelniach" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej resortu edukacji i nauki.

Przypomniano w nim, że Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię w celu uzyskania informacji o możliwości kontynowania kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w Polsce pod numerami: +48 532 547 968, +48 883 840 964, +48 883 840 967 i +48 539 147 692. Zaznaczono, że jest możliwość rozmowy w języku polskim lub angielskim.

Wskazano, że przed rozmową należy przygotować następujące informacje: imię i nazwisko oraz dane teleadresowe umożliwiające kontakt; nazwę uczelni, na której odbywało się dotychczas kształcenie na Ukrainie i tryb studiów; stopień zaawansowania nauki (w liczbie ukończonych semestrów) i posiadane dokumenty potwierdzające dotychczasowe osiągnięcia; znajomość języka polskiego lub angielskiego w stopniu umożliwiającym podjęcie studiów w Polsce; obywatelstwo i pochodzenie (obywatel Polski, obywatel Ukrainy, obywatel Ukrainy pochodzenia polskiego); preferowana uczelnia w Polsce.

Podano listę uczelni w Polsce prowadzących kierunek lekarski: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Rzeszowskiego, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz kierunek lekarsko-dentystyczny: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie.

W komunikacie wskazano, że polscy studenci kontynuują naukę w Polsce na tych samych zasadach jak w Ukrainie – uczelnie otrzymają refundację.

Przywołano artykuł 41 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Zgodnie z nim, od obywateli polskich, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. byli studentami uczelni działającej na terytorium Ukrainy na kierunkach medycznych (kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, farmacja, diagnostyka laboratoryjna oraz ratownictwo medyczne) i zostali przyjęci przez uczelnię polską na studia na kierunku odpowiadającym odbywanym przez nich studiom, opłaty za studia niestacjonarne albo studia w języku obcym będą pobierane w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat za te studia w uczelni w Ukrainie.

Dodatkowo w roku akademickim 2021/2022 od osoby, która przed dniem 24 lutego 2022 r. wniosła w uczelni działającej na terytorium Ukrainy opłatę za kształcenie w drugim semestrze tego roku na kierunku medycznym, nie będzie pobierana opłata za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych albo studiach w języku obcym w uczelni polskiej.

Uczelniom, które pobrały opłaty w niższej wysokości, albo nie pobrały opłaty, w powyższych przypadkach przysługiwać będzie refundacja z budżetu państwa. 

PAP - Nauka w Polsce,  Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024