Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
18.01.2022 aktualizacja 18.01.2022

Kielce/ Trwają rozmowy dotyczące powstania szpitala uniwersyteckiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozmowy dotyczące powstania w Kielcach szpitala uniwersyteckiego kontynuują władze województwa świętokrzyskiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W poniedziałek, na zaproszenie władz uczelni, uczestniczył w nich wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach od kilku lat zabiega o utworzenie w stolicy regionu szpitala uniwersyteckiego. Lecznica miałaby powstać na bazie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Rektor uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zwracał uwagę na rozwój Collegium Medicum UJK. Zaznaczył, że w ubiegłym roku mury uczelni po raz pierwszy opuścili absolwenci medycyny. Studia ukończyło 88 osób. Dodał, że w perspektywie kilku najbliższych lat studia na uczelni ukończy około 600 lekarzy, 800 pielęgniarek, 500 położnych i 350 ratowników. "To znaczące liczby dla naszego regionu" – zaznaczył prof. Głuszek.

Jego zdaniem utworzenie w Kielcach szpitala uniwersyteckiego przełoży się na doskonalenie dydaktyki medycznej. "Mamy ambicje regionalne, abyśmy poprzez współpracę z władzami samorządowymi i szpitalami tworzyli naszą ochronę zdrowia. Utworzenie kierunku medycznego i kolejnych kierunków medycznych jest wartością dodaną. Buduje to korzystne zmiany dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego" – powiedział prof. Głuszek.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber wskazywał, że dostęp do świadczeń i usług zdrowotnych jest w dużym stopniu uzależniony od liczby lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. "Pandemia jeszcze bardziej to uzmysłowiła. Powinniśmy dużo robić, aby zwiększać ten potencjał ludzki. Collegium Medicum UJK wpisuje się w to działanie, a rozwój wydziału będzie budował poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu" – mówił.

Marszałek woj. świętokrzyskiego powiedział w poniedziałek, że jest otwarty na dalsze rozmowy w sprawie utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego. Dodawał, że zarząd województwa podejmuje działania, aby zatrzymać studentów kierunku lekarskiego w regionie. Absolwenci medycyny, którzy zadeklarowali, że podejmą pracę w jednym ze szpitali na terenie województwa świętokrzyskiego, otrzymują stypendia naukowe. Studenci mogą liczyć na miesięczne wsparcie w kwocie 2 tys. zł.

Collegium Medicum UJK kształci studentów na dziewięciu kierunkach, na których studiuje około 3 tys. osób.

W grudniu ubiegłego roku o konieczności powstania szpitala uniwersyteckiego w stolicy woj. świętokrzyskiego mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem wpłynęłoby to na "rozwój i ugruntowanie pozycji Collegium Medicum". (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023