Uczelnie i instytucje

Kielce/ Uniwersytet Jana Kochanowskiego zainaugurował rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach zainaugurował w czwartek nowy rok akademicki. Na 60 kierunkach kształcić się będzie ok.10,7 tys. studentów, w tym 3 tys. pierwszego roku.

Prof. Beata Wojciechowska, rektor UJK zaznaczyła podczas swojego wystąpienia, że w rozpoczętym nowym roku akademickim przypada 55. rocznica powstania uczelni i 440-lecie śmierci jej patrona Jana Kochanowskiego.

Podkreśliła pozycję kieleckiego uniwersytetu, którego pracownicy „współpracują ze wszystkimi ośrodkami naukowymi w Polsce, z wieloma wiodącymi centrami badawczymi i artystycznymi w Europie oraz na świecie”.

Dodała, że uczelnia ze stolicy regionu świętokrzyskiego realizuje liczne projekty, m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Narodowego Centrum Nauki czy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

„Sformalizowaniu już funkcjonującej międzynarodowej współpracy naukowej, a także jej znaczącemu rozszerzeniu poświęcimy w nadchodzącej kadencji wiele uwagi. Będziemy wspierać mobilność naukową i dydaktyczną, studencką i pracowniczą. Musimy być jeszcze bardziej otwarci na to, co oferuje nam świat we wszystkich dziedzinach nauki i sztuki” – powiedziała prof. Wojciechowska.

Zwróciła uwagę, że dominujące obecnie nowoczesne trendy zmieniają formy i sposoby udostępniania treści naukowych, m.in. poprzez technologie informacyjno-komunikacyjne oraz Internet. Zaznaczyła, że uczeni, „oprócz tradycyjnych sposobów upowszechniania wyników badań naukowych, wykorzystują możliwości sieciowe: blogi, fora, portale tematyczne i społecznościowe, platformy naukowe i edukacyjne”.

„Ten wielki postęp technologiczno-cywilizacyjny nie zwalnia jednak środowisk uniwersyteckich od tworzenia i kultywowania określonych wartości, a także wyznaczania drogowskazów etycznych. To uczeni powinni dawać przykład do naśladowania, pociągać za sobą innych, poprzez wiarygodność budować autorytet, być mistrzami dla studentów i doktorantów” – mówiła rektor uczelni, która zwróciła się do 3 tys. studentów pierwszego roku, rozpoczynających naukę na UJK.

„Zależy nam na tym, abyście mieli poczucie bezpieczeństwa, przynależności do naszej wspólnoty akademickiej, wykorzystali szerokie możliwości własnego rozwoju, wzmacniali świadomość dobrze wypełnianych obowiązków, a także wpływu na rzeczywistość” – podkreśliła rektor UJK.

Na kieleckim uniwersytecie w roku akademickim 2024/25 na 60 kierunkach kształcić się będzie ok. 10,7 tys.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.(PAP)

Nauka w Polsce, Janusz Majewski

maj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera