Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
12.01.2022 aktualizacja 12.01.2022

W piątek ogólnopolska Noc Biologów; tematem wiodącym różnorodność biologiczna

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dokąd zmierza pandemia COVID-19? Jakie są przyczyny genetyczne i epigenetyczne nowotworów? Jak jest rola pasożytów zwierząt udomowionych i profilaktyce zakażeń? M.in. tego będzie można dowiedzieć się 14 stycznia podczas ogólnopolskiej Nocy Biologów, którem tematem wiodącym jest różnorodność biologiczna.

Ta ogólnopolska akcja, podobnie jak rok temu, ze względu na pandemię COVID-19 będzie prowadzona w znaczącej części online, a niektóre placówki organizują ją w trybie hybrydowym. Imprezy potrwają cały dzień. Szczegółowy program przygotowany przez biologów z licznych ośrodków naukowych w kraju jest dostępny na stronie internetowej akcji: www.nocbiologow.pl.

"Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów jest 'Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem'. Można zatem spodziewać się tematyki dotyczącej funkcjonowania organizmów na różnym poziomie organizacji materii, ale także tematów bieżących, jak choćby pandemia" - opisuje dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, który organizuje Noc Biologów przy wsparciu Koła Naukowego Biologów oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Uczelnia ta przygotowała kilkanaście propozycji. Są wśród nich wykłady, warsztaty, quizy, czy dyskusje, skierowane do pasjonatów przyrody. "Program Nocy Biologów na UwB przewiduje zajęcia dla osób od 6 roku życia, natomiast górnej granicy wieku nie ma. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie" – mówi dr Bartoszewicz.

Najmłodsi będą mogli np. spotkać się oko w oko z czaszką lwa i niedźwiedzia albo przyjrzeć się wodnemu życiu małych stworzeń podczas warsztatów z mikroskopowania. Nieco starsi dowiedzą się m.in. tego, jak motyle współpracują z mrówkami, czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych, jakie tajemnice kryje w sobie kropla wody i dlaczego grzyby to skryci zabójcy w naszym ciele. Przedstawiony zostanie też alfabet wirusa - uczestnicy tego spotkania będą szukać odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza pandemia COVID-19.

Już po raz jedenasty uczniów oraz mieszkańców Szczecina i okolic do udziału w Nocy Biologów zaprasza Uniwersytet Szczeciński. 14 stycznia przed pasjonatami biologii zostaną otwarte drzwi nowoczesnych laboratoriów i sal wykładowych. Celem akcji jest nie tylko promocja nauk biologicznych, ale także przybliżenie w niekonwencjonalny i przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej, każdej zainteresowanej osobie - informuje uczelnia.

„Przygotowaliśmy dla państwa łącznie 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym jak i doświadczalnym. Będą mieli państwo możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii czy też obejrzeć i przebadać swój włos pod mikroskopem lub 'własnoręcznie' oznaczyć grupę krwi” - zaprasza do udziału w wydarzeniu jego koordynator prof. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, cytowany w prasowym komunikacie.

W programie wydarzenia nie zabraknie wykładów połączonych z dyskusją na temat kwestii przywracania wymarłych gatunków, zagrożeń przyrody, dobierania się ludzi w pary, a także o przyczynach genetycznych i epigenetycznych chorób nowotworowych oraz mechanizmach odpowiedzi układu odpornościowego. Uczestnicy wykładów poznają również techniki śmiechoterapeutyczne oraz dowiedzą się o roli pasożytów zwierząt udomowionych i profilaktyce zakażeń.

Również na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie (UMCS) tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała charakter hybrydowy. Wszystkie wykłady i niektóre pokazy odbędą się online, natomiast laboratoria i warsztaty realizowane będą stacjonarnie w małych grupach - wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników. Uczestnicy tych ostatnich poznawać będą świat biologii, poczynając od najmniejszych jego cząstek w laboratorium biologii molekularnej, poprzez tajemnice roślin, grzybów, owadów innych zwierząt i człowieka. Zainteresowani wcielą się w rolę detektywa, laboranta, producenta preparatów prozdrowotnych i kosmetyków.

Ukłonem w stronę szkół, które nie będą mogły w tym roku odwiedzić Wydziału Biologii i Biotechnologii, jest oferta zajęć online realizowanych w godzinach pracy placówek oświatowych. Dzięki temu nauczyciele będą mogli wybrać i zaprezentować nasze propozycje swoim uczniom, przenosząc Noc Biologów w progi własnych klas.

Wśród tych propozycji można znaleźć wiele różnorodnych tematów dotyczących m.in.: roli mikroorganizmów w funkcjonowaniu naszego organizmu, powstawania chorób i ich leczenia, funkcjonowania roślin czy leczniczej mocy ziół. Uczestnicy Nocy Biologów będą mieli okazję przyjrzeć się mikroskopijnym formom życia, poznać rolę owadów w środowisku i medycynie sądowej, „zbliżyć się” do sów i nietoperzy lub zmierzyć z zagadnieniem leczenia chorób nowotworowych.

Rejestracja na zajęcia i warsztaty realizowane stacjonarnie rozpoczęła się 4 stycznia i jak co roku odbywa się za pośrednictwem strony www.nocbiologow.pl. Na zainteresowanych bezpośrednim udziałem w wydarzeniu czekają ostatnie wolne miejsca - zachęca UMCS w prasowym komunikacie.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe tłumy miłośników nauk o życiu. (PAP)

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024