Nauka dla Społeczeństwa

05.03.2024
PL EN
10.01.2024 aktualizacja 10.01.2024

W piątek 13. Noc Biologów – w 30 ośrodkach naukowych w całej Polsce

13.01.2023. PAP/Darek Delmanowicz 13.01.2023. PAP/Darek Delmanowicz

Pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery” odbędzie się w piątek 12 stycznia trzynasta edycja ogólnopolskiej Nocy Biologów. Na miłośników biologii i nauk pokrewnych czeka ponad 1,2 tysiąca wydarzeń w 30 ośrodkach naukowych w całym kraju.

Pełny program jest dostępny na stronie internetowej, gdzie można się rejestrować na wybrane aktywności. Wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dlatego na wiele propozycji nie ma już wolnych miejsc.

„W tym roku chcemy przybliżyć różne spojrzenie na tajemnice życia, zaczynając od poziomu molekularnego i następnie przechodząc przez biologię i ekologię poszczególnych organizmów wskazać również ich osadzenie w ekosystemach (obieg materii i przepływ energii) i biosferze” – podkreśliła w rozmowie z Nauką w Polsce krajowa koordynatorka Nocy Biologów dr hab. Beata Messyasz, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (gdzie na Wydziale Biologii narodziła się idea Nocy Biologów).

W tym roku organizatorzy w całym kraju przygotowali ponad 1,2 tys. propozycji: wykładów, laboratoriów, warsztatów, quizów, pokazów, warsztatów plastycznych, gier, wycieczek – w czasie których uczestnicy m.in. będą mogli poznać aparaturą naukową i dowiedzieć się, jakimi metodami badawczymi posługują się biolodzy, by znaleźć odpowiedzi na nowe pytania.

Ponad połowa zaproponowanych zajęć to warsztaty i laboratoria odbywające się w małych grupach. W programie znalazły się również propozycje wykładów i transmisji online.

Tym razem w organizacji wydarzenia bierze udział 30 jednostek naukowych z całego kraju: od Krakowa po Słupsk i od Szczecina po Białystok. „W tym roku dołączył Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na którym bardzo dużą popularnością cieszą się zaproponowane warsztaty anatomiczne” – podała krajowa koordynatorka.

W ocenie Beaty Messyasz przepisem na sukces kolejnych odsłon Nocy Biologów, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem, jest pasja biologiczna i entuzjazm osób zaangażowanych w organizację wydarzenia: koordynatorów poszczególnych ośrodków, pracowników naukowych, doktorantów, studentów, wolontariuszy.

"Każdego roku przekonujemy się, że wspólnie można więcej i lepiej. Łączy nas fascynacja biologią i naukami pokrewnymi, wspólna platforma internetowa i logo w postaci tajemniczego, chodzącego swoimi ścieżkami czarnego kota" – powiedziała.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od początku Noc Biologów jest organizowana w styczniu i co rok przyciąga coraz to większe tłumy miłośników nauk o życiu.

Jak podała Beata Messyasz, przed rokiem, w 12. edycji Nocy Biologów łącznie we wszystkich wydarzeniach oferowanych przez 33 ośrodki na terenie całego kraju stacjonarnie uczestniczyło około 137 tysięcy osób oraz około 70 tysięcy osób online.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024