Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.05.2022
PL EN
20.12.2021 aktualizacja 20.12.2021

Dieta bogata w produkty roślinne zmniejsza ryzyko demencji u osób starszych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dieta bogata w produkty roślinne zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych i demencji u osób starszych - wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Barcelonie.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Molecular Nutrition and Food Research” (https://doi.org/10.1002/mnfr.202100606).

Badanie, które doprowadziło do takich wniosków, trwało 12 lat i obejmowało 842 uczestników (mieszkańców Francji) w wieku powyżej 65 lat. Naukowcy analizowali związek między metabolizmem składników diety, mikrobiotą jelitową oraz metabolizmem endogennym a zaburzeniami funkcji poznawczych. „Uzyskane wyniki wskazują na istotny związek między zaburzeniami neurologicznymi a niektórymi metabolitami” - mówią autorzy publikacji.

Jak wyjaśniają, udało im się udowodnić ochronny wpływ metabolitów pochodzących z kakao, kawy, grzybów i czerwonego wina, a także metabolizmu mikrobiologicznego pokarmów bogatych w polifenole (jabłka, kakao, zielona herbata, jagody, pomarańcze lub granaty) na funkcje poznawcze osób starszych.

Analiza próbek osocza uczestników wykazała, że niektóre metabolity są silnie związane z postępem zaburzeń poznawczych i demencji, inne mają wyraźnie pozytywny wpływ. Jak wymienia prof. Cristina Andrés-Lacueva, główna autorka badania, np. 2-furoiloglicyna i 3-metyloantyna, które są biomarkerami spożywania kawy i kakao, mają profil ochronny, podczas gdy sacharyna, pochodząca ze spożycia sztucznych słodzików, pełni rolę przyspieszającą niepożądane procesy.

„Badanie związku między upośledzeniem funkcji poznawczych, metabolizmem mikrobioty i żywności oraz metabolizmem endogennym jest niezbędne do opracowania nowych strategii profilaktycznych i terapeutycznych, które pomogą zadbać o nasze zdrowie poznawcze w podeszłym wieku” - podkreślają autorzy.

Przypominają, że zmiana stylu życia i diety ma decydujące znaczenie w zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych i postępowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i inne demencje. „Większe spożycie owoców, warzyw i ogólnie żywności pochodzenia roślinnego dostarcza nam cennych polifenoli i innych związków bioaktywnych, które pomagają zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych związanych z procesami starzenia” - mówi prof. Andrés-Lacueva. (PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022