Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
25.11.2021 aktualizacja 25.11.2021

Mikroplastik uszkadza mózg

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Badanie na myszach wskazuje, że cząstki mikroplastiku mogą przenikać przez barierę krew-mózg. Tam prowadzą do śmierci komórek.

Co roku do środowiska trafia 8 mln ton plastiku - zwracają uwagę naukowcy z koreańskiego Instytutu Naukowo-Technologicznego Daegu Gyeongbuk (DGIST).

Pod wpływem promieni UV, morskich fal i innych czynników odpady z tworzyw rozpadają się na coraz mniejsze fragmenty, aż tworzą mikroskopijne cząstki. Konsumuje je np. plankton, a potem trafiają one do łańcucha pokarmowego, gdzie ostatecznie mogą zostać spożyte przez ludzi.

Badacze przez 7 dni podawali myszom doustnie plastikowe cząstki o średnicy do 2 mikrometrów.

Jak zauważyli, cząstki pokonywały barierę krew-mózg, która zwykle chroni delikatny narząd przed toksycznymi substancjami.

Według naukowców przechodzenie stałych cząstek przez tę zaporę jest nietypowe.

Okazało się przy tym, że plastik gromadzi się w towarzyszącym neuronom komórkach mikrogleju, pogarszając ich zdolności do mnożenia się i z czasem prowadzi do ich śmierci w procesie zwanym apoptozą.

Jak tłumaczą badacze, mikroglej pochlania plastikowe cząstki, ponieważ rozpoznaje je jako zagrożenie.

Testy biochemiczne wskazały przy tym, że gdy większa ilość plastiku zgromadzi się w komórkach, staje się on dla nich toksyczny.

„Badanie wskazuje, że mikroplastik, szczególnie cząstki o średnicy 2 mikrometrów lub mniejsze zaczynają odkładać się w mózgu nawet po krótkim czasie ich konsumpcji, w ciągu siedmiu dni. Skutkuje to apoptozą, zmianami w odpowiedzi immunologicznej i reakcjami zapalnymi” - mówi dr Seong-Kyoon Choi, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „Science of The Total Environment”.

„Na podstawie tych eksperymentów planujemy przeprowadzić kolejne badania kumulacji mikroplastiku w mózgu i mechanizmów jego neurotoksyczności” - dodaje.

Więcej informacji na stronach:

https://dgist.ac.kr/en/html/sub06/060202.html?mode=V&no=d5eda97761a07a20f550fe663077b778&GotoPage=1

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969721058952?via%3Dihub (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022