Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
16.11.2021 aktualizacja 16.11.2021

StRuNy rozdane – rozstrzygnięto kolejny konkurs dla najlepszych kół naukowych

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Rozstrzygnięto 11. konkurs StRuNa na najciekawsze projekty zrealizowane przez koła naukowe. W głównej kategorii nagrodzono koło „Eko-Energia” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za projekt „WINDY – turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy”.

Celem konkursu StRuNa (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Studencki Ruch Naukowy) jest nagrodzenie studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe w czasie ostatniego roku akademickiego. Ponadto w konkursie honorowani są opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową. Gala przyznania nagród 11. edycji konkursu odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Nagrodę główną w kategorii Projekt Roku 2021 otrzymało Studenckie Koło Naukowe „Eko-Energia” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za realizację projektu „WINDY – turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy”. Jury przyznało im także nagrodę w kategorii StRuNa-EKO.

SKN Eko-Energia z AGH - PROJEKT ROKU 2021
SKN Eko-Energia z AGH - PROJEKT ROKU 2021. Fot. materiały prasowe

W kategorii Koło Naukowe Roku 2021 nagrodę otrzymało Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej.

KN Pojazdów i Robotów Mobilnych z PWr - KOŁO ROKU 2021. Fot. materiały prasowe
KN Pojazdów i Robotów Mobilnych z PWr - KOŁO ROKU 2021. Fot. materiały prasowe

Debiutem Roku 2021 zostało Koło Naukowe „Bioinvention” z Politechniki Białostockiej.

PWR Racing Team. Fot. materiały prasowe
PWR Racing Team. Fot. materiały prasowe

Zespół PWR Racing Team z Politechniki Wrocławskiej zdobył pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-Media 2021, a Zespół PUT RocketLab z Politechniki Poznańskiej – pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-TECH 2021 za realizację projektu HEXA 2.

KN ZZL Experience z PŁ - StRuNa-SCIENCE 2021. Fot. materiały prasowe
KN ZZL Experience z PŁ - StRuNa-SCIENCE 2021. Fot. materiały prasowe

Koło Naukowe Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Experience” z Politechniki Łódzkiej zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-SCIENCE 2021 za projekt „Zwiększenie wydajności miejskiej sieci transportowej”, a Koło Naukowe Miłośników Opery z Akademii Muzycznej w Łodzi zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-ART za realizację projektu „Z opery do Hollywood”.

Akademia Muzyczna w Łodzi - StRuNa-ART. Fot. materiały prasowe
Akademia Muzyczna w Łodzi - StRuNa-ART. Fot. materiały prasowe

Opiekunem Naukowym Roku 2021 została dr inż. Agata Guzik-Kopyto, nagrodzona za wspieranie Studenckiego Koła Naukowego Biomechatroniki „Biokreatywni” z Politechniki Śląskiej.

Jury przyznało także 15 wyróżnień dla kół naukowych i zespołów projektowych, a także 6 wyróżnień dla opiekunów naukowych.

Pełną listę nagrodzonych można zobaczyć tutaj.

Jak podano w przesłanej PAP informacji, w tym roku z ponad 200 zgłoszeń do finałów zostało nominowanych 21 zespołów, 7 opiekunów naukowych oraz 14 organizacji. Przez 11 lat przyznano 86 statuetek. Organizatorem konkursu jest Fundusz Pomocy Studentom.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023