StRuNy – nagrody dla najlepszych kół naukowych przyznane

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci z Politechniki Łódzkiej, którzy zbudowali pojazdy napędzane reakcjami chemicznymi, m.in. rozkładem wody utlenionej – zdobyli w niedzielę w Warszawie główną nagrodę w konkursie StRuNa dla najlepszych kół naukowych.

Nagrody wręczono w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki przyznano w pięciu kategoriach: projekt, koło naukowe, wyprawa, konferencja, opiekun.

Najbardziej prestiżową kategorią jest kategoria Projekt Roku. Tu nagrodę wywalczyło Studenckie Koło Naukowe „Oktan” z Politechniki Łódzkiej za zbudowanie pojazdów na międzynarodowe konkursy. Paulina Pędziwiatr z SKN Oktan opowiedziała PAP: “Projekt polegał na budowie pojazdu napędzanego i sterowanego reakcją chemiczną, która nie jest reakcją spalania”. Wyjaśniła, że pojazdy – ważące niecałe 10 kg - wzięły udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach ChemCar oraz Chem-E-Car w Niemczech, Australii i Stanach Zjednoczonych.

“Konkurs sprawdza nas, jako inżynierów. Musimy tak dobrać reakcję chemiczną, tak poznać jej kinetykę, żeby przejechać wylosowaną w dniu konkursu odległość i zatrzymać się w punkt” – powiedziała rozmówczyni PAP. Studenci przygotowali dwa pojazdy. Jeden działa dzięki rozkładowi perhydrolu, czyli wody utlenionej. “Woda utleniona – nadtlenek wodoru rozkłada się na wodę i na tlen. Czy można sobie wyobrazić bardziej ekologiczne paliwo? Chyba nie” – skomentowała Pędziwiatr.

Drugi moduł wykorzystywał tzw. moduły Peltiera, które znamy chociażby z lodówek – one pozwalają tam uzyskiwać różnice temperatur. “A my wykorzystaliśmy dwie reakcje – ciepłą i zimną. I z różnicy temperatur robiliśmy prąd elektryczny, który napędzał nasz pojazd” – opowiedziała Paulina Pędziwiatr. W edycji konkursu w Stanach Zjednoczonych studenci dostali nagrodę za najbardziej kreatywny system napędu.

W kategorii Koło Naukowe Roku nagrodę wywalczyło Studenckie Koło Naukowe Chemia Leków z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Członkini zespołu, Anna Stasiłowicz powiedziała PAP, że jej koło prowadziło interdyscyplinarny projekt łączący nauki farmaceutyczne i informatyczne. “Zaprojektowaliśmy sposób na to, jak lek można połączyć z polimerem tak, by był lepiej rozpuszczalny i bardziej stabilny” – powiedziała. Dodała, że dzięki temu można było przygotować takie kompleksy w eksperymentach. “Dzięki temu możemy np. zamaskować nieprzyjemny zapach czy smak leku, co jest ważne, jeśli chodzi o pacjentów najmłodszych i geriatrycznych” - powiedziała. A Dominika Siąkowska z SKN Chemia Leków dodała, że dzięki takiemu podejściu można sprawić, że pacjent będzie przyjmować mniejszą dawkę leków. “Uzyskuje ten sam efekt, ale działania niepożądane są mniejsze” – dodała. I poinformowała: “Do tej pory analizowaliśmy leki z grupy leków przeciwcukrzycowych i przeciwzapalnych”.

W kategorii Konferencja Roku nagroda trafiła do Studenckiego Koła Naukowego Konstrukcji Żelbetowych „Conkret” z Politechniki Krakowskiej. Studenci zorganizowali VII Ogólnopolską Konferencję Budowlaną Studentów i Doktorantów „Euroinżynier”. Członkini koła, Gabriela Michalczyk podsumowała: “W konferencji wzięło udział aż stu uczestników, referaty wygłosiło 46 autorów”. Opiekunka koła dr inż. Teresa Seruga dodała, że konferencja miała szeroki zasięg – ok. 20 uczelni z całej Polski. “Referaty są recenzowane, potem znajdują się w monografii naukowej na zakończenie konferencji” – opowiedziała.

W kategorii Opiekun Naukowy Roku statuetkę wywalczyła dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz za wspieranie Studenckiego Koła Naukowego Rachunkowości „Rachmistrz” z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

A w kategorii Wyprawa Roku pierwszą nagrodę zdobyli członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Leczymy z Misją” z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu za projekt „Leczymy z Misją w Muthale”.

Była to już siódma edycja ogólnopolskiego konkursu dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich. W konkursie nagrodzono działania, które w całości lub w istotnej części zostały zrealizowane między 1 października 2016 roku a 30 września 2017 roku.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas pierwszego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2017. W kongresie wzięło udział ponad 200 przedstawicieli kół naukowych z 52 uczelni z 25 ośrodków akademickich. (PAP)

Nauka w Polsce

Autor: Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera