Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
10.11.2021 aktualizacja 10.11.2021

ECN w Kielcach - najmniejsze centrum nauki w kraju, tłumy gości

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego od sześciu lat popularyzuje technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Z ECN korzystają ludzie młodzi i dorośli, uczniowie i nauczyciele, rodziny. To najmniejsze centrum nauki w kraju odwiedziło ponad 120 tys osób.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Instytucja.

ECN (ecn.kielce.pl) działa od listopada 2015 roku jako dział Kieleckiego Parku Technologicznego. W zgłoszeniu podkreślono, że jest to pierwszy tego typu ośrodek w Kielcach. Odwiedzają je przede wszystkim mieszkańcy Kielc i woj. świętokrzyskiego, a także turyści z Polski i z zagranicy. Choć jest najmniejszym centrum nauki w kraju, w ciągu sześciu lat działania odwiedziło je ponad 120 tys. osób. Zajęcia skierowane są do gości indywidualnych, np. rodzin z dziećmi, a także do grup zorganizowanych, liczących powyżej 9 osób. Mogą więc przyjść szkolne klasy, wycieczki czy grupy kolonijne. Oferta ECN jest dopasowana do potrzeb różnych grup wiekowych i skorelowana z podstawą programową. Dostępne są nawet zajęcia dla przedszkolaków - tzw. Laboratorium przedszkolaka.

mat. prasowe
mat. prasowe

Filar działalności Centrum stanowią zajęcia oparte na eksperymentach. Oprócz tego wykorzystywane są dramy, storytelling, wykłady i dyskusje.

Na gości czeka wystawa „Energia” z 28 interaktywnymi stanowiskami do prowadzenia doświadczeń, laboratorium Generator mocy do prowadzenia warsztatów oraz kino 2D/3D. Wystawa opowiada o energii i wszystkim, co wiąże się z jej obecnością w przyrodzie. Składa się z trzech stref „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Całość wspierają nowoczesne technologie i ekrany multimedialne. Ekspozycję tę dopełnia Energetyczny Ogród Doświadczeń, w którym można znaleźć zjeżdżalnie, wykorzystujące różnice poziomów terenu, karuzelę napędzaną w nietypowy sposób, równoważnię oraz strefę optyczną. W sezonie letnim, w ECN odbywają się dodatkowe wydarzenia popularnonaukowe, a odwiedzające grupy korzystają z przestrzeni na świeżym powietrzu.

mat. prasowe
mat. prasowe

Centrum angażuje się także w liczne popularyzatorskie projekty własne i działania z partnerami. Wymienić tutaj można np. „GreenThinking Erasmus+”, czyli program realizowany w partnerstwie międzynarodowym, popularyzujący postawę ekologiczną. Inne ważne wydarzenia to np. konkurs ekologiczny dla szkół „Bądź EKO…”, warsztaty o przedsiębiorczości prowadzone w ramach projektu z NBP „Coś za coś - siła pieniądza”, „European Rover Challenge 2020” na Politechnice Świętokrzyskiej czy „Podkarpacki Festiwal Nauki”.

W ramach projektu „Stratosferyczna przygoda” uczniowie jednej z kieleckich szkół, w celach badawczych, za pośrednictwem balonu wysłali materiał biologiczny w stratosferę. Organizowane przez ECN warsztaty „Wtorki dla nauczycieli” wspierają z kolei kadrę pedagogiczną - a inne, specjalne zajęcia pozwalają rozwinąć swoją wiedzę zainteresowanym dorosłym. Można tutaj wymienić cykl „Kobiety z energią”, w ramach którego panie poznają nowinki m.in. ze świata nauki, medycyny, kosmetologii, a równolegle wykonują kremy. Seria „Podróże z energią” to natomiast okazja do poznawania innych kultur, klimatu, obyczajów. ECN otwiera swoje drzwi także dla osób niepełnosprawnych, dla których organizuje warsztaty dostosowane do rodzaju i stopnia zaburzenia.

mat. prasowe
mat. prasowe

Owocem działania Centrum są także publikacje. Na przykład w związku z projektem „Coś za coś – siła pieniądza” (https://bit.ly/3z3Ub9c) powstała publikacja projektowa ze scenariuszami zajęć dla nauczycieli, czy gra detektywistyczna „Na tropie gospodarnego Glutozłota”. Dzięki nim dzieci uczą się rozumieć świat finansów, środowisko społeczne, opisywać dorobek minionych epok i wykorzystywać matematykę w sytuacjach życiowych. Dzięki takiej edukacji w dorosłym będą miały większe szanse uniknąć błędnych decyzji ekonomicznych. Na kanale YouTube Centrum (https://bit.ly/3AeUYWx) można z kolei obejrzeć kolekcję filmów z naukowymi ciekawostkami i eksperymentami, które można wykonać samemu, w domu. Popularnonaukowe materiały publikowane są także na stronie ECN (https://bit.ly/3A3Y6nP).

Jak podkreślają twórcy Centrum, jego cel to przede wszystkim rozwijanie kompetencji w zakresie STEAM - nauki, inżynierii, sztuki i matematyki, a także pobudzenie ciekawości kreatywności oraz inspiracja do własnych poszukiwań odpowiedzi na trudne pytania i samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Nauka w Polsce - PAP

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022