Zuzanna Podgórska - przemytniczka wiedzy zakochana w Marii Skłodowskiej-Curie

Źródło: Z. Podgórska
Źródło: Z. Podgórska

Zuzanna Podgórska tłumaczy „nienaukowcom” zagadnienia związane z naturalną promieniotwórczością. Jest dumna z uczestników swoich webinariów, którzy wiedzą już, że gaz radon jest drugim (po paleniu papierosów) czynnikiem powodującym raka płuc u ludzi. Przybliża postać i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie. Sama również pracuje naukowo.

Doktorantka Politechniki Warszawskiej Zuzanna Podgórska jest finalistką konkursu Popularyzator Nauki w kategorii animator.

Członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Radonova Laboratories była również finalistką tegorocznej edycji konkursu FameLab organizowanego przez British Council i Centrum Nauki Kopernik.

„Zawsze lubiłam dzielić się wiedzą – opowiada Zuzanna Podgórska. - Swoją przygodę z popularyzacją zaczynałam od pokazów podczas pikników naukowych i oprowadzania studentów po moim laboratorium w jednym z państwowych instytutów badawczych”.

Obecnie działa m.in. z ramienia Fundacji Forum Atomowe i Fundacji Nuclear.pl. W ramach projektu Szkolna Radonowa Mapa Polski przeprowadziła warsztaty dla uczniów i nauczycieli, w których wzięło udział ponad 500 osób.

W ramach cyklu wykładów online „Akademia Nuclear.pl” prowadziła wykłady o dozymetrii radonu oraz o Marii Skłodowskiej-Curie, a także spotkanie autorskie z autorem książki pt. "Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje”. Jest to pierwsza polskojęzyczna publikacja o awarii w Fukushimie. Książkę, do której Zuzanna Podgórska napisała wstęp, wydało Wydawnictwo PWN.

„Moja miłość do Marii Skłodowskiej zaowocowała (oprócz największego w Polsce prywatnego zbioru książek poświęconych noblistce) zatrudnieniem w roli edukatora w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i jednocześnie spełnieniem mojego wielkiego marzenia - dzięki temu mogłam dzielić się moją pasją i przy okazji 'przemycać' wiedzę z zakresu badań, którym Maria Skłodowska poświęciła swoje życie” – mówi kandydatka do tytułu Popularyzator Nauki. Dodaje, że ma w tym zakresie „pewne kompetencje”, ponieważ jej doktorat obejmuje badania naturalnej promieniotwórczości.

W 2021 r. prowadziła w muzeum m.in. lekcje biograficzne i lekcje o promieniowaniu dla dzieci i młodzieży oraz wycieczki plenerowe po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Brała też udział w Muzealnej Nocy Muzeów oraz opowiadała o noblistce w radiu i telewizji.

Występowała też w roli eksperta w telewizji śniadaniowej (Pytanie na śniadanie) w tematach luźno związanych z fizyką. Była gościem audycji radiowych: Polskie Radio Dzieciom, RDC. W Stacji Nauka w Czwórce Polskiego Radia opowiadała o awarii w Czarnobylu

Zuzanna Podgórska założyła wydawnictwo polskich książek popularnonaukowych "oNauce". Aktualnie trwają prace nad monografią „oNauce”, w której swoje rozdziały publikują finaliści konkursu FameLab z dotychczasowych edycji.

„Misja Wydawnictwa jest taka, aby popularyzatorzy nauki nie musieli wybierać pomiędzy tradycyjną formą wydawniczą a self-publishingiem, aby byli częścią promocji książki i aby byli wynagradzani stosownie do zaangażowania, ze zrozumieniem dla idei i wysiłku wkładanego w popularyzację” – tłumaczy założycielka.

Od 2020 roku Podgórska działa w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Od jesieni 2020 roku pełni funkcję Członka Zarządu i odpowiada m.in. za rekrutację nowych członków. We wrześniu prowadziła warsztaty z popularyzacji nauki podczas Sympozjum Młodych Naukowców Wydziału Fizyki. Prowadzi tez warsztaty z ochrony radiologicznej i dozymetrii radonu dla "nienaukowców".

„Hobbystyczne prowadzę studygramowe konto na Instagramie, gdzie dzielę się swoimi życiem naukowca oraz wiedzą na temat promieniowania oraz organizuję konkursy z nagrodami książkowymi. To jest mój ulubiony sposób docierania z wiedzą do osób kompletnie niezwiązanych z moją dziedziną nauki” – przyznaje mgr inż. fizyki.

A co uważa za swoje najważniejsze osiągnięcie? „To, że popularyzacja nauki jest obecnie integralną częścią mojego codziennego życia, dającą mi niesamowitą satysfakcję. To, że mogę w ten sposób inspirować i dzielić się pasją z innymi” – odpowiada popularyzatorka. Po namyśle dodaje również finał 9. polskiej edycji konkursu FameLab – jej wystąpienie można znaleźć tutaj.  

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera