Nauka dla Społeczeństwa

08.02.2023
PL EN
20.10.2021 aktualizacja 20.10.2021

Wrocław/ W środę rozpocznie się Kongres Onkologii Polskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad pół tysiąca specjalistów z dziedziny onkologii z Polski i zagranicy weźmie udział w V Kongresie Onkologii Polskiej, który w środę rozpocznie się we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska drugi raz będzie gospodarzem tego wydarzenia.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że Kongres Onkologii Polskiej jest kluczowym, ogólnopolskim wydarzeniem poświęconym rozwojowi onkologii w Polsce.

„To duże wyróżnienie dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, że już po raz drugi może ono odbyć się we Wrocławiu. Świadczy to o tym, że nasz marszałkowski szpital jest ważnym i cenionym ośrodkiem onkologicznym również na poziomie ogólnopolskim” – mówił.

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania, które drugi raz odbywa się we Wrocławiu, jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców. Swój udział w kongresie zadeklarowało już pół tysiąca uczestników.

W programie przewidziano sesje z udziałem gości zagranicznych. Sesje międzynarodowe poświęcone będą jednej z najbardziej innowacyjnych metod leczenia – immunoterapii. Wystąpią w nich eksperci z czołowych ośrodków onkologicznych ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Z kolei reformie opieki onkologicznej poświęcona będzie sesja plenarna z udziałem ministra zdrowia.

Podczas ceremonii otwarcia, która odbędzie się w środę zostaną wręczone złote odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi na rzecz polskiej onkologii. Odznaczeni zostaną: prof. Stanisław Góźdź, prof. Andrzej Kułakowski, prof. Bogusław Maciejewski i prof. Marian Reinfuss. Wykłady inauguracyjne wygłoszą prof. Andrzej Kułakowski i prof. Bogusław Maciejewski.

„Kongres Onkologii Polskiej to największe i najważniejsze wydarzenie dla środowiska onkologicznego w kraju. Zwykle nasze zjazdy gromadzą kilkuset znamienitych wykładowców i tysiące uczestników. Tematy poruszane podczas kongresu wyznaczają kierunek debaty publicznej na kolejne lata, ale przede wszystkim wskazują trendy leczenia onkologicznego” – podkreślił dyrektor naczelny DCO i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dr hab. Adam Maciejczyk.

W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną kongres odbędzie się w formule hybrydowej.

Patronat honorowy nad kongresem objął prezydent Andrzej Duda, a w skład Komitetu Honorowego weszli: wojewoda dolnośląski, marszałek województwa dolnośląskiego i prezydent Wrocławia. Kongres potrwa do 23 października. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023