Uczelnie i instytucje

Podkarpackie/ Uniwersytet Rzeszowski świętował 20-lecie istnienia

W obecności ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odbyły się w czwartek w Filharmonii Podkarpackiej uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR).

Jubileuszowi rzeszowskiej uczelni towarzyszyły obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Uniwersytet Rzeszowski to największa uczelnia na Podkarpaciu. Uczelnia działa od 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz rzeszowskiego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Minister Czarnek w swoim wystąpieniu podkreślił, że Podkarpacie od 20 lat bardzo dynamicznie się rozwija. „Ten rozwój infrastrukturalny, gospodarczy, turystyczny - idzie w parze z rozwojem naukowym” – dodał. Zaznaczył, że 20 lat istnienia UR to „wzmacnianie polskiego szkolnictwa wyższego”. „Wszystkim, którzy przyczynili się do tego należy podziękować, i dziękuję” – mówił szef MEN.

Czarnek podziękował również wszystkim dotychczasowym rektorom i gratulował absolwentom uczelni. Nawiązując do tegorocznych wyników egzaminów lekarskich zwrócił uwagę, że absolwenci rzeszowskiej uczelni są w pierwszej dziesiątce. Byli to pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego UR. Najlepsi okazali się studenci uniwersytetu w Zielonej Górze. „Te wyniki pokazują, że można otwierać kierunki lekarskie nie tylko na uniwersytetach medycznych” – skomentował minister.

Szef MEN zapowiedział również, że dzięki nowelizacji tegorocznego budżetu do uczelni w kraju trafi dodatkowy 1 mld zł na inwestycje. Jego zdaniem, subwencje powinny dotrzeć do uczelni w listopadzie br. „Wszystko po to, aby rozwijały się nauka i szkolnictwo wyższe” – powiedział.

Czarnek na zakończenie swojego przemówienia wręczył rektorowi UR dyplom i symboliczny czek na niemal 2 mln zł.

Rektor UR, Sylwester Czopek, przypomniał w swoim wystąpieniu, że w 2001 r. inauguracja pierwszego roku istnienia uniwersytetu odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej. „To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, jest symboliczne i ma swoje znaczenia” – powiedział. Dodał, że z trzech podmiotów udało się stworzyć uczelnię, która „odważnie spogląda w przyszłość”. „W pierwszym 20-leciu udało się przede wszystkim rozbudować bazę dydaktyczną” – powiedział Czopek.

Zwrócił uwagę, że ważnym wydarzeniem dla uczelni było otwarcie w 2016 r. kierunku lekarskiego, którego pierwsi absolwenci niedawno zdawali egzamin lekarski. Rektor podkreślił przy tym, że uniwersytet jest szczególnie ważny dla południowo-wschodniej Polski i Rzeszowa.

Zdaniem Czopka, najbliższa przyszłość uczelni to dwie ważne inwestycje. Pierwsza to rozbudowa Collegium Medicum na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Drugą inwestycją jest budowa campusu collegium nauk społecznych. „Wierzę, że te dwa cele uda się zrealizować” – powiedział Czopek.

Podczas jubileuszu odbyła się również prapremiera dwóch utworów symfonicznych skomponowanego specjalnie na tę okazję. Autorem zaprezentowanych utworów był prof. Henryk Jan Botor. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera