Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

Uruchomiono nową aplikację programu Erasmus Plus

Na zdjęciu Marija Gabriel. EPA/STEPHANIE LECOCQ  21.09.2021 Na zdjęciu Marija Gabriel. EPA/STEPHANIE LECOCQ 21.09.2021

Dzięki nowej aplikacji programu Erasmus Plus, dostępnej we wszystkich językach Unii Europejskiej, każdy student otrzyma cyfrową europejską legitymację studencką, ważną w całej wspólnocie - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

Dzięki nowej aplikacji, która działa w systemach Android i iOS, studenci mogą sprawdzić możliwości studiowania i wybierać docelową uczelnię wśród partnerów ich własnej uczelni, podpisać porozumienie o mobilności online, dowiadywać się o wydarzeniach i uzyskiwać przydatne informacje o docelowej uczelni. Aplikacja umożliwia również kontaktowanie się z innymi studentami. Dzięki niej można też otrzymać europejską legitymację studencką, aby uzyskać dostęp do usług, muzeów, zajęć kulturalnych i specjalnych ofert na uczelni przyjmującej i w kraju przyjmującym.

"Dokumenty papierowe oficjalnie należą już do przeszłości. Nowa aplikacja Erasmus+ będzie punktem kompleksowej obsługi dla mobilnych studentów w ramach programu Erasmus+. Posiadanie wszystkich informacji na wyciągnięcie ręki oznacza mniej stresu, mniej czasu poświęcanego na wymogi administracyjne i większą elastyczność" - powiedziała europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel cytowana w komunikacie Komisji Europejskiej. Oceniła również, że europejska legitymacja studencka, dostępna za pośrednictwem aplikacji, to ważny krok w kierunku "prawdziwego europejskiego obszaru edukacji".

"Dzięki niemu nikt nie będzie się czuł wykluczony – wszyscy studenci będą mieli dostęp do tych samych usług, a ich osiągnięcia edukacyjne będą uznawane w taki sam sposób" - podkreśliła.

Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że ponad 4 tys. uniwersytetów jest obecnie zaangażowanych w sieć Erasmus bez dokumentów papierowych, która umożliwia im bezpieczną wymianę danych i łatwiejszą identyfikację porozumień o mobilności.

Z informacji Komisji wynika, że w dziedzinie edukacji cyfrowej nowy program Erasmus Plus na lata 2021–2027 ma wspierać rozwój umiejętności cyfrowych i przyczynić się do cyfrowej transformacji europejskich systemów edukacji. "Dzięki zwiększonemu budżetowi w wysokości ponad 28 mld euro na okres 7 lat program Erasmus+ będzie również wspierał odporność systemów kształcenia i szkolenia w obliczu pandemii" - dodano.

Z informacji Komisji Europejskiej wynika, że od czasu powstania programu Erasmus w 1987 r. wzięło w nim udział 10 mln osób. Nowy program Erasmus Plus oferuje możliwości odbywania studiów za granicą, staży, praktyk zawodowych oraz wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, a także w każdym wieku.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022