Nauka dla Społeczeństwa

17.08.2022
PL EN
05.08.2021 aktualizacja 05.08.2021

UE/ Klimatolodzy: miniony miesiąc był trzecim najgorętszym lipcem w historii

Anomalia temperatury powierzchniowej powietrza w lipcu 2021 r. w stosunku do średniej lipcowej z okresu 1991-2020. Źródło danych: ERA5. Źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF. Anomalia temperatury powierzchniowej powietrza w lipcu 2021 r. w stosunku do średniej lipcowej z okresu 1991-2020. Źródło danych: ERA5. Źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

Według naukowców pracujących w ramach należącego do UE programu obserwacji Ziemi Copernicus miniony miesiąc był trzecim najcieplejszym lipcem w historii - niezwykle wysokie temperatury rejestrowano od Finlandii po USA. Cieplejsze były jedynie lipce w 2019 i 2016 r.

Badacze wykazali, że ostatnie siedem lat było najgorętszym okresem w historii badań temperatury, a za jej wzrost odpowiada przede wszystkim wzmożona emisja gazów cieplarnianych zmieniająca klimat Ziemi. "Kiedy popatrzymy na temperatury na świecie, widzimy oczywiście wahania z roku na rok, nawet z miesiąca na miesiąc. Ostatecznie jednak trend ocieplenia jest wyraźny w większości regionów na świecie" - powiedziała Freja Vamborg, prowadząca analizy.

Program Copernicus gromadzi dane dotyczące temperatur od 1950 r., ale zestawia się je z rejestrami istniejącymi od połowy XIX w.

W lipcu obecnego roku wiele regionów zostało poszkodowanych przez ekstremalne warunki pogodowe, co potwierdza ustalenia naukowców, że globalne ocieplenie wywołuje fale silnych upałów, które prowadzą do obfitych opadów deszczu.

Przez rekordowe upały w USA i Kanadzie, które zaczęły się w czerwcu, zginęły setki osób, a w pasie zachodniego wybrzeża wciąż trwa walka z pożarami. W Chinach, Belgii i Niemczech opady deszczu doprowadziły do śmiertelnych w skutkach powodzi, a Turcja, Grecja i Bułgaria zmagają się z pożarami. (PAP)

skib/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022