Portugalia/ Badanie: kobiety w cięży zwykle przechodzą COVID-19 bezobjawowo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety w ciąży zakażone wirusem SARS-CoV-2 sporadycznie mają objawy COVID-19, takie jak gorączka czy kaszel. Bardzo rzadko dochodzi też do zakażenia płodu przez zainfekowaną koronawirusem matkę - wynika z badania naukowców Akademickiego Ośrodka Szpitalnego Północnej Lizbony (CHULN).

Z badania, które znalazło się w najnowszym wydaniu naukowego pisma "Journal of Maternal-Fetal & Neonatal" wynika, że wśród ponad 400 przyjętych pomiędzy kwietniem i majem w lizbońskich szpitalach kobiet ciężarnych zakażonych koronawirusem tylko u dwóch potwierdzono objawy COVID-19.

Wchodzący w skład zespołu badawczego Diogo Campos z CHULN wyjaśnił, że niemal wszystkie kobiety ciężarne przechodzą infekcję wirusem SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy.

"Podobne zjawisko zachodzi u większości zakażonych koronawirusem kobiet w wieku płodnym (…). Część z nich to nosicielki wirusa, ale nie pojawiły się u nich objawy COVID-19. Zakażenie nie ma większego wpływu na przebieg ciąży, sam poród i stan zdrowia niemowlęcia” - wyjaśnił portugalski lekarz.

Z szacunków CHULN wynika, że dotychczas na całym świecie potwierdzono tylko 10 przypadków zakażenia niemowlęcia wirusem SARS-CoV-2 w okresie prenatalnym. Jeden z nich miał miejsce w Portugalii.

W sobotę lizboński tygodnik "Expresso" poinformował, że w Lizbonie urodziło się pierwsze w Portugalii dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Gazeta podaje, że według lekarzy właśnie infekcja doprowadziła do przedwczesnych narodzin – po 34 tygodniach ciąży.

Dziecko, które przyszło na świat na początku lipca w lizbońskim szpitalu św. Franciszka Ksawerego, pozostaje na oddziale intensywnej terapii z silnymi objawami COVID-19, takimi jak m.in. zapalenie płuc. Niemowlę ma też trudności z oddychaniem.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera