Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
14.05.2020 aktualizacja 14.05.2020

Kraków/ AGH otrzymała od MNiSW dofinansowanie w wysokości 100 mln zł w obligacjach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe dofinansowanie w wysokości 100 mln zł w obligacjach państwowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Jak wyjaśniła, te dodatkowe środki będą przeznaczone na realizację przygotowanego przez władze uczelni z okazji 100-lecia specjalnego „Planu wieloletniego AGH”.

Plan przedstawiony resortowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2018 r. jest już częściowo w AGH realizowany. Trwa budowa siedziby dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Nowy budynek pozwoli na zespolenie w jednym kompleksie wszystkich grup badawczych wydziału rozproszonych obecnie po całej uczelni. Dla potrzeb różnych jednostek uczelni modernizowany jest budynek, w którym docelowo realizowane będą prace badawcze z zakresu odlewnictwa, cyberbezpieczeństwa i energetyki.

AGH ma też w planach m.in. budowę wielofunkcyjnej hali sportowej – wkrótce ruszy procedura przetargowa na budowę. W fazie końcowej jest przygotowanie dokumentacji Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, które poprawi warunki realizacji interdyscyplinarnych projektów studenckich – np. budowę bolidów, łodzi solarnych, łazików marsjańskich.

Uczelnia chce także wybudować infrastrukturę na potrzeby dydaktyczne Wydziału Matematyki Stosowanej, Wydziału Humanistycznego i Studium Języków Obcych.

Władze AGH wnioskowały o 167,8 mln zł (według szacunków z 2017 r.). „Uzyskana kwota w obligacjach jest istotnym krokiem w zapewnieniu realizacji planu modernizacji kampusu Akademii” – podkreśliła rzeczniczka uczelni.

AGH zapowiadała, że obchody jej 100-lecia potrwają do czerwca tego roku. Uczelnia rozpoczęła działalność w 1919 r., a zainaugurował ją marszałek Józef Piłsudski. Akademię tworzyło wówczas 80 studentów i kilkunastu profesorów. Dziś to ok. 30 tys. studentów, 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich. Największym zainteresowaniem kandydatów na studia od lat cieszy się informatyka.

Dekret o utworzeniu Akademii Górniczej wydał cesarz Austrii Franciszek Józef w 1913 r. Rozpoczęto przygotowania do zainaugurowania działalności tak wyczekiwanej przez gospodarkę uczelni: powołano profesorów, zatwierdzono programy, ale ze względu na wybuch I wojny światowej wielkie, zapoczątkowane jeszcze w XIX w. marzenie, odłożone zostało – jak napisał w 1915 r. miejski urzędnik – "do spokojnych czasów".

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym obchodów. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023