Studenci AGH zwyciężyli w zawodach robotów w Australii

Fot. Kamila Kopacz
Fot. Kamila Kopacz

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrał międzynarodowe zawody robotyczne - Australian Rover Challenge 2025 (ARCh) - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Studenci z całego świata brali udział w symulowanej misji księżycowej, wykorzystując łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali.

"Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej. Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców" – podkreślił rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Fot. Kamila Kopacz

Studenci przyznali, że zawody były zupełnie nowym wyzwaniem, a zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania całkiem nowych umiejętności łazika i operatorów. W międzynarodowej rywalizacji brał udział drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems - Kalman.

"Jeszcze przed ogłoszeniem wyników zmierzyliśmy się z konkurencją Mapping & Autonomous Task. Była to dla nas bardzo ważna konkurencja, ponieważ jeszcze dzień wcześniej szliśmy równo z zespołem UQ Space (University of Queensland - przyp.PAP), który miał tylko 4 punkty przewagi nad nami. Jednak dzisiejsze zadania przeważyły o naszej wygranej - Kalman zlokalizował i zidentyfikował wszystkie placardy oraz kostki" - zrelacjonował zespół AGH Space System.

To kolejny sukces krakowskiej drużyny. W czerwcu ub.r. AGH Space Systems i Kalman zajęli najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA.

Fot. Kamila Kopacz

Australian Rover Challenge to coroczny konkurs robotyki organizowany przez Uniwersytet w Adelajdzie, w którym drużyny studenckie z całego świata rywalizują w symulowanej misji księżycowej. Zawody obejmują szereg zadań związanych z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i budową infrastruktury na symulowanej powierzchni Księżyca, mających na celu sprawdzenie umiejętności uczestników w zakresie technologii robotycznych i autonomicznych.(PAP)

juka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: średnie wynagrodzenie polskiego studenta to ponad 3,6 tys. zł netto

  • Fot. Adobe Stock

    Blisko 400 studentów i studentek laureatami stypendium ministra nauki za wybitne osiągnięcia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera