Prof. Jerzy Hausner doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Fot. materiały prasowe SGH
Fot. materiały prasowe SGH

Prof. Jerzy Hausner, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, minister w rządach Leszka Millera i Marka Belki, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

O nadaniu prof. Jerzemu Hausnerowi tytułu doktora honoris causa senat uczelni zdecydował w maju 2019 roku.

"Jesteśmy wdzięczni profesorowi Hausnerowi za niestrudzony namysł nad społecznymi warunkami rozwoju gospodarczego. Dzięki profesorowi możemy lepiej rozumieć, że aby dokonywał się ów rozwój, mobilizacja kapitału społecznego musi odbywać się na wszystkich poziomach społecznej aktywności. Przyjmujemy przekonanie profesora o tym, że jedynym lekiem na frustrację, rozrywanie państwa przez grupy interesu, jest odważna polityka ekonomiczna – współdziałanie, dialog i partnerstwo. Aktywność naukowa i publiczna pana profesora daje przykład, jak praktycznie to robić" - powiedział w środę rektor SGH prof. Marek Rocki.

W czasie uroczystości na SGH prof. Hausner zaznaczył potrzebę odbudowania i ożywienia w ekonomii tradycji jej zakorzenienia w filozofii moralnej. "Ekonomia nie może analizować tylko efektywności i wzrostu, musi rozpatrywać przede wszystkim jakość życia i rozwój. Przyjęte w niej perspektywy poznawcze i związane z nimi pojęcia powinny sprzyjać upodmiotowieniu jednostek i wspólnot, podczas gdy dzisiaj wspierają ich uprzedmiotowienie. Ekonomia ma być przede wszystkim +ekonomią wartości+. Wtedy będzie służyć generowaniu wartości ekonomicznej i podtrzymywaniu działalności gospodarczej człowieka" - mówił w środę ekonomista.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie prof. Hausnerowi doktoratu honoris causa profesorowie Juliusz Gardawski, Andrzej Sławiński i Jacek Szlachta napisali: profesor Jerzy Hausner to wybitny badacz i intelektualista, uznany autorytet uniwersytecki, twórca wielu rozwiązań ustrojowych z zakresu gospodarki, polityki regionalnej i polityki społecznej, wprowadzonych w Polsce po 1989 roku.

Jak przypomnieli profesorowie, Hausner jest założycielem i patronem krakowskiej szkoły współzarządzania publicznego i polityk publicznych, będąc zarazem twórcą nowoczesnego myślenia o zarządzaniu sprawami publicznymi. W tym obszarze została nawiązana bliska współpraca między Kolegium Ekonomiczno - Społecznym SGH a Wydziałem Gospodarki i Administracji Publicznej UE w Krakowie.

Jerzy Hausner urodził się w 1949 roku w Świnoujściu. Studia ukończył na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, następnie podjął pracę na tej uczelni. W 1980 uzyskał stopień doktora, w 1988 doktora habilitowanego, w 1994 tytuł profesora nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w ekonomii politycznej oraz gospodarce i administracji publicznej.

W latach 2001–2005 był posłem na Sejm wybranym z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Leszka Millera oraz ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki, w latach 2003–2005 wiceprezesem Rady Ministrów. Był też autorem planu naprawy finansów publicznych, tzw. Planu Hausnera. Z kolei w kadencji 2010–2016 członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej pełnił m.in. funkcję społecznego doradcy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i szefa doradców wicepremiera Grzegorza Kołodki w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza.

Jak przypominają w uzasadnieniu wniosku profesorowie, w uznaniu wybitnych zasług w służbie publicznej prof. Hausner został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Kisiela, Nagrody im. Władysława Grabskiego, przyznawanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, oraz Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2014 w kategorii „Polityk”. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera