Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.12.2019 aktualizacja 16.12.2019

Dr Genoveffa Franchini doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Światowej sławy autorytet w dziedzinie wirusologii i pionierka badań m.in. nad onkogenami dr Genoveffa Franchini została doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek na uczelni.

Tytuł doktora honoris causa dr Franchini nadano podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, które odbyło się w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w Pałacu Branickich.

Jak mówił rektor UMB prof. Adam Krętowski, doktor Franchini jest nie tylko światowej sławy autorytetem w dziedzinie wirusologii, ale też zalicza się do grona najlepszych przyjaciół białostockiej uczelni. Powiedział, że badaczka miała duży wpływ na rozwój naukowy badaczy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niej - jak mówił Krętowski - mogli oni odwiedzić laboratoria Narodowego Instytutu Chorób Nowotworowych (NCI) należącego do Narodowych Instytutów Zdrowia w Stanach Zjednoczonych i uczyć się od najlepszych ekspertów w tej dziedzinie.

Prof. Marcin Moniuszko z UMB, promotor tytułu dr Franchini mówił, że tytuł doktora honoris causa to najwyższy tytuł, który przyznaje uczelnia, a dr Franchini bardzo na niego zasługuje. "Jesteśmy dumni i wdzięczni, że doktor chciała go przyjąć" - mówił Moniuszko.

Moniuszko wygłaszając swoją laudację podkreślał dorobek dr Franchini jako ekspertki w dziedzinie wirusologii, a także jej pionierskie badania nad onkogenami i ludzkimi retrowirusami, które poszerzyły naszą wiedzę o wirusach HIV i HTLV-1.

Moniuszko mówił też o współpracy dr Franchini z białostocką uczelnią, która trwa od wielu lat. "20 lat temu dr Franchini otworzyła drzwi do fascynujących obszarów nauki, jak również do zdobywania doświadczenia przez młodych naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (wtedy jeszcze Akademii Medycznej w Białymstoku - PAP)" - powiedział Moniuszko. Dodał, że prace pisane przez białostockich naukowców wspólnie z dr Franchini ukazywały się w wysoko cenionych pismach naukowych; dzięki tej współpracy podniosła się też jakość badań prowadzonych na uczelni.

Hematolog dr Genoveffa Franchini - jak informuje UMB - jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Modenie we Włoszech. Od 1997 roku kieruje laboratorium Animal Models and Retroviral Vaccines Section w Narodowym Instytucie Chorób Nowotworowych (NCI) należącym do Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) w USA. UMB informuje też, że Franchini od ponad 20 lat pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV), a schemat szczepionki ALVAC-HIV/gp120 opracowany jej w laboratorium był pierwszym, który wykazał ochronne działanie u ludzi. Franchini jest współautorką ponad 400 publikacji; współpracuje z wieloma komisjami, komitetami naukowymi oraz uczelniami na całym świecie.

Podczas poniedziałkowej uroczystości na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku wręczono też nominacje doktorskie i habilitacyjne naukowcom UMB. Krętowski dodał, że w tym roku tytuł doktora zdobyło 77 osób, 20 zdobyło tytuł doktora habilitowanego, a 11 naukowców - tytuł profesora. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024