Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.12.2019 aktualizacja 04.12.2019

Ks. prof. Janusz Mariański doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wybitny socjolog religii, autor blisko 60 książek, związany przez kilkadziesiąt lat z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim ks. prof. Janusz Mariański został we wtorek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Ks. prof. Janusz Mariański to wybitny socjolog religii i moralności. Jest autorem prac, podejmujących próby odpowiedzi na najważniejsze pytania w zakresie kwestii moralnych. Jako badacz i człowiek jest mistrzem i nauczycielem dla kolejnych pokoleń socjologów. To niepodważalny autorytet w zakresie naukowej analizy trudnych tematów, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Dzięki niemu łatwiej zrozumieć nam dziejące się wokół zjawiska społeczne" – powiedział podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk.

"Osobista godność, autorytet, skromność, życzliwość, pracowitość, niezwykła erudycja, odkrywczość i innowacyjność, a jednocześnie pielgrzymia tożsamość, zatroskanie o swoich uczniów, gościnność, umiejętność obdarowania przyjaźnią i uwagą współtworzą profil osobowości ks. prof. Janusza Mariańskiego. Jest socjologiem rzetelnych diagnoz, mądrych i uczciwych interpretacji, generalizacji i teorii oraz rozsądnych i trafnych refleksji wobec przyszłości" – podkreślił w laudacji promotor doktoranta prof. Wojciech Świątkiewicz.

Ks. prof. Janusz Mariański wygłosił krótki wykład na temat na temat zjawiska sekularyzacji w Europie i obserwowanego na kontynencie powrotu do duchowości. "Europa nie będzie bez Boga, ale być może nie będzie to tylko Bóg chrześcijański. W tym, co ludzkie, religijne nie ma konieczności dziejowych. Sami Europejczycy zadecydują, jaki będzie ich kontynent" – powiedział.

"Religijna przyszłość Europy, która ukształtuje się w najbliższych 30 latach jest nieznana, a gdybyśmy szukali prognoz socjologów, to powiem na pocieszenie, że te prognozy najczęściej się nie spełniają. Być może i teraz tak będzie. Przyszłość Europejczyków leży w ich rękach, ale nie jesteśmy skazani na bezreligijne społeczeństwo" – dodał ks. prof. Janusz Mariański.

W swojej ponadpięćdziesięcioletniej historii Uniwersytet Śląski w Katowicach uhonorował tytułem doktora honoris causa m.in. Tadeusza Różewicza, Józefa Szajnę, Ryszarda Kapuścińskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Kilara, Jacquesa Derridę czy Johna Maxwella Coetzee. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024