Pełnia Księżyca to więcej przestępstw? Bzdura - mówią naukowcy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy sprawdzili, ile prawdy kryje się w przekonaniu, że w czasie pełni dochodzi do większej liczby przestępstw. To tylko przesąd - orzekają.

Zespół specjalistów z New York University przedstawił wyniki przeprowadzonego w trzech krajach badania, sprawdzającego wpływ fazy Księżyca na przestępczość.

W pierwszym kroku naukowcy przeanalizowali dostępne w literaturze naukowej informacje na ten temat, które - jak się okazało - przynosiły sprzeczne wyniki. Dlatego nawiązali współpracę z policją w kalifornijskim mieście Vallejo, dzięki czemu uzyskali dane na temat przestępstw popełnianych w latach 2014-2018. Analiza tych informacji pokazała brak jakichkolwiek korelacji z Księżycem.

Wynikami zainteresowały się inne oddziały policji i postanowiły sprawdzić własne dane. Naukowcy wykonali więc dodatkowe analizy informacji pochodzących z kanadyjskiego miasta Barrie oraz z Irapuato w Meksyku.

Wynik był taki sam.

"Choć tego typu analizy dostarczają wiele zabawy, wyniki mają praktyczne znaczenie dla policji, np. w czasie przydzielania czasu służby i rozdziału innych policyjnych zasobów. Ogólny wniosek z badania jest taki, że warto być czujnym przy kwestionowaniu swoich założeń i korzystać z naukowych danych. Czasami mogą one też zaskakiwać" - mówi jedna z badaczek, prof. Angela Hawken.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera