
Oszukiwanie obniża zdolność prawidłowego odczytywania stanów emocjonalnych innych osób - informują badacze z Uniwersytetu Michigan
Naukowcy przeanalizowali wyniki ośmiu badań, w których wzięło udział łącznie 2588 osób. Podczas jednego z eksperymentów uczestnicy mieli rzucać kostką i przewidywać wynik. W przypadku części uczestników możliwe było oszukiwanie w celu wygrania większej sumy pieniędzy. Następnie badanych poproszono o ocenienie emocji innych osób - znajdujących się w laboratorium oraz aktorów w filmie.
Okazało się, że oszukiwanie prowadziło do pogorszenia zdolności prawidłowego interpretowania emocji otoczenia - wyrażanych m.in. przez mimikę czy gesty.
"Po jednym epizodzie nieuczciwości, osłabiona zdolność do odczytywania emocji innych osób przyczyniała się do zwiększenia prawdopodobieństwa kolejnych nieuczciwych zagrań. To błędne koło, które może sprawiać, że osoby w otoczeniu zaczynają być przez oszukującego postrzegane w sposób odczłowieczony. Sugeruje to, że nieetyczne zachowanie wpływa bezpośrednio na sposób myślenia" - zauważa Julia Lee, autorka analizy.
Wyniki badania przedstawiono na łamach "Journal of Experimental Psychology: General" (DOI: 10.1037/xge0000639). (PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.