Rzeszów/ Ok. 50 mln zł kosztować będzie budowa Podkarpackiego Centrum Nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawie 50 mln zł kosztować będzie budowa Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) w Jasionce k. Rzeszowa. Placówka ma edukować najmłodszych i popularyzować naukę. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2022 r.

We wtorek w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisana została umowa z wykonawcą obiektu, firmą Warbud.

Jak powiedział w trakcie uroczystości marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, to bardzo ważna inwestycja, która będzie nie tylko miejscem edukacji, ale także promować będzie inteligentne specjalizacje regionu. "Ten projekt widzimy, jako miejsce promowania naszych inteligentnych specjalizacji, z głównym naciskiem na lotnictwo. To będzie też miejsce przygotowywania kadr dla naszej rozwijającej się gospodarki" – podkreślił marszałek.

Ortyl dodał, że już teraz ponad 80 szkół z regionu jest zainteresowanych współpracą z PCN.

Wykonawcą obiektu będzie firma Warbud, która wybudowała m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prezes firmy Jerzy Werle podkreślał, że spółka ma doświadczenia w tego typu inwestycjach.

"Jesteśmy dumni, że będziemy budować obiekt tak ważny dla mieszkańców regionu. Dla naszych inżynierów stworzenie tego skomplikowanego architektonicznie i konstrukcyjnie obiektu jest interesującym wyzwaniem i zdaniem" – powiedział Werle.

Firma wykona również projekt konstrukcyjny, musi również uzyskać pozwolenia na budowę. Początek prac budowlanych przewidywany jest na lipiec 2020 roku. Koszt prac to prawie 50 mln zł. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na 31 stycznia 2022 roku. Ostateczny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie wyznaczono na koniec maja 2022 roku.

Za inwestycję w imieniu samorządu województwa odpowiada Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wicedyrektor WDK Tomasz Michalski powiedział, że niedługo ogłoszony ma zostać przetarg na przygotowanie ekspozycji PCN.

Zaplanowano pozyskanie ponad 200 interaktywnych eksponatów, w tym 15 eksponatów stanowiących wystawę mobilną, która odwiedzać będzie miejscowości całego Podkarpacia z ekspozycjami i pokazami naukowymi. Na zaprojektowanie, wybudowanie i zainstalowanie eksponatów przewidziano łącznie prawie 30 mln zł. Zaplanowano także zakup pojazdu do przewożenia wystawy mobilnej.

Michalski dodał, że częścią PCN będą także laboratoria i pracownie. Wyposażone będą m.in. w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia.

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Inwestycja ma kosztować w sumie ok. 83 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa to ok. 15 proc. Reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 14.06.2024. Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie (az/dw) PAP/Albert Zawada

    W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera