Jasionka/ W pierwszym kwartale przyszłego roku otwarte zostanie Podkarpackie Centrum Nauki

Jasionka, 28.03.2022. Powstające Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa, (kf) PAP/Darek Delmanowicz
Jasionka, 28.03.2022. Powstające Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa, (kf) PAP/Darek Delmanowicz

W pierwszym kwartale przyszłego roku otwarte ma zostać Podkarpackie Centrum Nauki (PCN) „Łukasiewicz”, którego budowa już się zakończyła w Jasionce koło Rzeszowa. Obecnie trwa montaż m.in. ekspozycji, które będą prezentowane w Centrum.

O postępie prac poinformowano w piątek na konferencji prasowej w siedzibie PCN w Jasionce.

W spotkaniu z mediami uczestniczyła m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która podkreśliła, że Podkarpacie jest jednym z sześciu regionów, w który powstają takie centra nauki. Zaznaczyła, że w powstawaniu tego typu obiektów dużą rolę odgrywają środki z unijne.

„Czekamy, aby te spektakularne rozwiązania, które tutaj zostaną zaprezentowane odnalazły się w gospodarce, bo dzisiaj nie wystarczy tylko i wyłącznie uzbrajać tereny inwestycyjne i udostępniać je przedsiębiorcom. Dzisiaj trzeba stawiać na takie rozwiązania, jak PCN, abyśmy ten zalążek innowacji, biznesu, mieli od najmłodszych lat, abyśmy budowali w dzieciach świadomość innowacji” – dodała.

Wiceminister wyraziła zadowolenie, że obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. „Cieszę się również, że z PCN będą mogli korzystać również seniorzy” – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Budowa PCN już się zakończyła, obecnie trwa jego wyposażanie. Obecny na konferencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że w piątek w obiekcie odbyło się posiedzenie zarządu województwa poświęcone tej inwestycji.

„Podkarpackie Centrum Nauki to nie tylko budynek, to także wyposażenie, ludzie, to inicjatywa i aktywność wielu środowisk, które zajmowały i zajmują się w dalszym ciągu popularyzacją nauki i innowacji. Prawie sto milionów złotych zostało wydane na to całe przedsięwzięcie, które jest zlokalizowane w obszarze aktywności gospodarczej” – powiedział Ortyl.

Obecnie sale centrum są wyposażane w instalację do popularyzacji nauki, w szczególności w obszarach związanych z inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia, wśród których jest m.in. lotnictwo i motoryzacja.

Jak mówił zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, który jest odpowiedzialny za PCN, Tomasz Michalski, obiekt powinien być gotowy do końca br.

„Nie widzimy żadnych zagrożeń, co do zakończenia tego projektu do końca roku, bo nie ukrywamy, że chcemy ten obiekt, jak najszybciej otworzyć i udostępnić dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o świecie. Podpisaliśmy umowę na wyposażenie informatyczne, jesteśmy po kolejnych postępowaniach, jeżeli chodzi o wyposażenie laboratoriów, czy dostawę mebli. Pozostały nam dwie rzeczy, to jest system biletowy oraz mobilne planetarium, za pomocą którego chcemy wzmocnić naszą siłę oddziaływania w województwie” – podał Michalski.

Jego zdaniem PCN co roku może odwiedzać nawet ok. 300 tys. osób. Obiekt ma być udostępniony dla zwiedzających w I kwartale przyszłego roku.

Wystawy i ekspozycje, które znajdować się będą w Centrum obejmować będą ponad 200 interaktywnych eksponatów.

Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami: „Świat Wokół Nas”, „Nasza Cywilizacja”, „My, Ludzie”.

Koszt budowy PCN wyniesie w sumie 94 mln zł, z tej kwoty 76 mln to unijne dofinansowanie. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 14.06.2024. Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie (az/dw) PAP/Albert Zawada

    W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera