Rzeszów/ Podkarpackie Centrum Nauki kosztować będzie ok. 83 mln zł

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gotowe jest już studium wykonalności dla Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” (PCN). Placówka ma powstać do 2022 r. w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy centrum to ok. 83 mln zł.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, studium zawiera oprócz standardowego zakresu także dodatkowy, związany z utworzeniem zespołu laboratoriów i pracowni.

Dokument został opracowany przez rzeszowską firmę INNPuls, która wygrała przetarg na jego realizację. W studium wykonalności firma zawarła m.in. opis projektu oraz szczegółową lokalizację centrum.

„Istotnymi częściami studium jest analiza finansowa i ekonomiczna oraz harmonogram realizacji inwestycji. Analiza kosztów i korzyści dla PCN obejmująca 15 lat jego funkcjonowania wykazała finansową stabilność projektu” – podkreślił rzecznik.

Ważnym elementem opracowania jest również przygotowana analiza wyposażenie laboratoriów i pracowni warsztatowych. Jak dodał wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury ds. PCN Tomasz Michalski, w centrum działać będą trzy laboratoria: biologiczno-ekologiczne, chemiczne i fizyczne oraz dwie pracownie: robotyczna i warsztatowa.

„Laboratoria i pracownie wyposażone będą m.in. w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Łącznie na wyposażenie zespołu laboratoriów i pracowni zarezerwowano prawie 3,8 mln złotych” – powiedział wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który prowadzić będzie inwestycję w imieniu samorządu.

Drugim, ważnym obszarem działalności PCN będą interaktywne eksponaty - zarówno stacjonarne rozmieszone na terenie centrum jak i wystawa mobilna.

„Zaplanowano pozyskanie ponad 200 interaktywnych eksponatów, w tym 15 eksponatów stanowiących wystawę mobilną, która odwiedzać będzie miejscowości całego Podkarpacia z ekspozycjami i pokazami naukowymi. Na zaprojektowanie, wybudowanie i zainstalowanie eksponatów przewidziano łącznie prawie 30 mln zł. Zaplanowano także zakup pojazdu do przewożenia wystawy mobilnej” – dodał Michalski.

Jeszcze w tym kwartale ma być ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy obiektu, który powstanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Szacunkowa wartość powstania PCN to prawie 83 mln zł. Na kwotę tę składają się pieniądze z budżetu UE w wysokości 69 mln zł oraz środki z budżetu województwa podkarpackiego.

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki planowane jest w czwartym kwartale 2022 roku. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 14.06.2024. Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie (az/dw) PAP/Albert Zawada

    W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera