Prof. Paul Lagarde doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wybitny francuski prawnik, autorytet w dziedzinie prawa prywatnego międzynarodowego prof. Paul Lagarde został w piątek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Prof. Lagarde jest jednym z tych autorów, których prace kształtują myślenie o nowoczesnym prawie prywatnym międzynarodowym. Jest dzisiaj jednym z najwybitniejszych znawców prawa prywatnego międzynarodowego na świecie i niekwestionowanym autorytetem" – podkreślił w laudacji prof. Wojciech Popiołek.

Zwrócił uwagę, że Paul Lagarde jest autorem ponad 700 publikacji na temat uprawianej przez siebie dziedziny, "olśniewających precyzją wywodu i urodą myśli".

Prof. Paul Lagarde to jeden z najwybitniejszych współczesnych prawników zajmujących się prawem prywatnym międzynarodowym. Jest cenionym autorem licznych publikacji służących rozwojowi tej dyscypliny, które na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci stanowiły źródło inspiracji dla przedstawicieli nauki i praktyki prawa na całym świecie, w tym także w Polsce. Uczestniczył w licznych delegacjach rządowych i grupach eksperckich, które wniosły duży wkład w opracowanie instrumentów prawa międzynarodowego mających doniosłe znaczenie dla rozwoju współpracy międzynarodowej państw europejskich.

W swojej ponadpięćdziesięcioletniej historii Uniwersytet Śląski w Katowicach uhonorował tytułem doktora honoris causa blisko 60 osobistości, m.in. Tadeusza Różewicza, Józefa Szajnę, Ryszarda Kapuścińskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Kilara, Jacquesa Derridę czy Johna Maxwella Coetzee. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera