
Wyrazy "najszczerszego współczucia" rodzinom i bliskim dwójki Polaków, którzy zginęli w Norwegii złożył szef resortu nauki Jarosław Gowin wraz ze współpracownikami. Tragicznie zmarli młodzi ludzie byli uczestnikami 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN.
Ciała dwojga Polaków odnaleziono w niedzielę na Svalbardzie. Jak podał na swojej stronie internetowej Instytut Geofizyki PAN zmarli Polacy to uczestnicy 41. Wyprawy Polarnej IGF PAN, którzy wybrali się na wycieczkę w góry w rejonie fiordu Hornsund.
"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że podczas wyprawy w góry zginęło dwoje uczestników 41. Wyprawy Polarnej IGF PAN. Rodzinom i Bliskim składam wyrazy najszczerszego współczucia" - napisano w na twitterowym koncie resortu nauki.
Kobieta i mężczyzna wyruszyli z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund w piątek. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund wyruszyła, by ich szukać.
Kilka godzin później znaleziono ich ciała w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. "Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry" - napisała w komunikacie gubernator norweskiego archipelagu Kjerstin Askholt.
"Wstrząśnięci tą tragiczną śmiercią dwojga młodych ludzi, przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzicom Ani i Michała, a także ich rodzinom i bliskim" - zapisano w komunikacie dyrekcji IGF PAN zamieszczonym na stronie internetowej.
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego położona jest w południowej części norweskiej wyspy Spitsbergen. Placówka została założona w 1957 roku. Prowadzi całoroczne badania naukowe i jest najdalej wysuniętą na północ stałą polską instytucją naukową. Stacja jest zarządzana przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.(PAP)
agt/ mark/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.