Nauka dla Społeczeństwa

27.09.2023
PL EN
02.10.2017 aktualizacja 02.10.2017

Politechnika Warszawska rozpoczęła nowy rok akademicki

Fot. PAP/ Jacek Turczyk 30.06.2017 Fot. PAP/ Jacek Turczyk 30.06.2017

Na Politechnice Warszawskiej zainaugurowano rok akademicki 207/2018. "Elitarna uczelnia musi umieć przewidzieć, jak będzie zmieniał się świat" - powiedział w swoim przemówieniu rektor uczelni prof. Jan Szmidt.

W inauguracji wziął udział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski. Przypominał, że system nauki i szkolnictwa wyższego się zmienia. W jego resorcie trwają m.in. prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce.

"Ustrój uczelni w Polsce ma szansę się zmienić w stronę lepszą, bardziej przyjazną dla środowiska akademickiego, gdzie środowisko akademickie będzie samo decydowało, jak naprawiać uczelnię, jak ją polepszać, jak zmieniać jej kształt w taki sposób, by odpowiadała na wyzwania rzeczywistości" - powiedział Szumowski. Zwracając się do przedstawicieli uczelni powiedział: "Wierzę głęboko, że to wy wiecie, jak naprawiać i zmieniać Alma Mater, a nie urzędnicy czy ktokolwiek spoza środowiska akademickiego. Mam nadzieję, że te zmiany, które nastąpią przyniosą poprawę".

Rektor uczelni prof. Jan Szmidt, szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w swoim przemówieniu inauguracyjnym powiedział, że Politechnika Warszawska kieruje się w swoich działaniach wartościami akademickimi takimi jak: godność człowieka, tolerancja i odrzucenie dyskryminacji, prawda i uniwersalizm nauki, wolność badań naukowych i nauczania. "Chcę być przekonany, że nowa ustawa te warunki zapewni" - powiedział.

Prof. Schmidt mówił też o planowanych zmianach w ustawie dot. instytutów badawczych, a także pracach nad reformą Polskiej Akademii Nauk. Zwrócił uwagę, że zmianom systemowym towarzyszą zmiany w otaczającym nas świecie - to m.in. badania nad sztuczną inteligencją czy czwarta rewolucja przemysłowa. "Absolwenci uczelni będą musieli szybko reagować na zmiany, licząc się z tym, że w ciągu najbliższych 20-30 lat - jak się przewiduje - zniknie nawet 40 proc. obecnie uprawianych zawodów" - alarmował. I dodał: "Elitarna uczelnia musi przewidzieć rozwój sytuacji". Według niego w związku z tymi procesami na uczelniach kluczowe znaczenie będzie miała interdyscyplinarność.

Wiceminister Łukasz Szumowski powiedział w swoim przemówieniu, że PW to uczelnia o wybitnych osiągnięciach. Wymienił, że badacze z uczelni wywalczyli: 61 grantów NCN, 15 NCBR, 11 grantów ministerstwa nauki, a w unijnym programie Horyzont 2020 są 23 projekty, w których uczestniczy PW, z tego 3 koordynowane przez tę uczelnię. A to, jak określił wiceminister, "stawia PW na 2. miejscu w Polsce".

Na studia stacjonarne I stopnia na PW przyjętych zostało w tym roku ok. 6 tys. studentów. O jedno miejsce rywalizowało średnio 8 kandydatów.

Tradycja Politechniki Warszawskiej - największej i najstarszej uczelni technicznej w Polsce - sięga początków XIX wieku. Za datę powstania szkolnictwa technicznego w Warszawie przyjmuje się rok 1826, w którym została otwarta Szkoła Przygotowawcza do studiów technicznych. Politechnikę Warszawską - pierwszą polską uczelnię techniczną - powołano 15 listopada 1915 r. Wówczas studia w języku polskim prowadzono na wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej.

Autor: Ludwika Tomala (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023