Nadzieja dla chorych na atopowe zapalenie skóry

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Białko HLA-G1, które chroni płód podczas ciąży, wykazuje duży potencjał w leczeniu atopowego zapalenia skóry i innych schorzeń, u podstaw których leżą nadmierne reakcje immunologiczne - dowodzą naukowcy z Japonii.

Wyniki swojej pracy opublikowali na łamach „International Immunopharmacology” (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576917302564?via%3Dihub).

Ludzki antygen leukocytarny G (HLA-G) jest białkiem, które oddziałuje z konkretnymi receptorami komórkowymi w celu zahamowania odpowiedzi immunologicznych. Najlepiej poznaną funkcją tego białka jest ochrona płodu przed atakiem ze strony układu odpornościowego matki.

Teraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Hokkaido (Japonia) z powodzeniem zastosował go w leczeniu myszy z indukowaną postacią atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła forma wyprysku występująca powszechnie w krajach rozwiniętych, szczególnie wśród dzieci. Objawia się najczęściej swędzeniem i zaczerwienieniem skóry, bolesnymi pęcherzami i grubieniem naskórka. Wiadomo, że u jej podstaw stoją procesy związane z nadwrażliwością immunologiczną, jednak dokładny mechanizm powstawania choroby pozostaje nieznany.

Grupa prof. Katsumi Maenaka wykorzystała ekstrakt uzyskany z powszechnie występującego roztocza kurzu domowego w celu wywołania atopowego zapalenia skóry u myszy. "Roztocza kurzu domowego są dobrze udokumentowanym alergenem powodującym ASZ" - tłumaczą autorzy pracy.

W ciągu 15 dni w okolicach uszu myszy wystąpiły silne objawy choroby: krwawienie skóry, bliznowacenie, nadmierna i bolesna suchość. Pobrane od zwierząt próbki krwi także wykazały oznaki reakcji immunologicznej.

Obszary skóry dotknięte symptomami AZS naukowcy potraktowali miejscowo białkiem HLA-G1 (wytworzonym w bakteriach i oczyszczonym), czyli główną formą HLA-G. Terapię prowadzili co drugi dzień, przez 20 dni.

Wkrótce okazało się, że myszy leczone HLA-G1 wykazały znaczną poprawę w obrębie zmian skórnych. Również próbki krwi pobrane po zakończeniu terapii wykazały zmniejszoną odpowiedź immunologiczną w porównaniu z myszami, które nie były leczone HLA-G1.

"Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że HLA-G1, poprzez zahamowanie nadmiernej reakcji alergicznej w modelu atopowego zapalenia skóry, może wyraźnie poprawić stan skóry - mówią autorzy eksperymentu. - Co ważne, u myszy leczonych HLA-G1 nie doszło do utraty wagi, co jest bardzo częstym i kłopotliwym działaniem ubocznym w większości terapii AZS. Kolejne przeprowadzone przez nas eksperymenty wykazały, że łagodzące działanie HLA-G1 opiera się na hamowaniu aktywności limfocytów, które pełnią kluczową rolę w reakcjach alergicznych".

Zespół prof. Maenaka już wcześniej donosił, że białka HLA-G mogą hamować obrzęk stawów w zwierzęcym modelu reumatoidalnego zapalenia stawów. "Nasze badanie dostarcza nowych informacji na temat funkcji białek HLA-G w organizmie. Mogą one dostarczyć wskazówek na temat skutecznych strategii terapeutycznych u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi pokrewnymi chorobami" - podsumowuje prof. Maenaka.

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera