Proekologiczne projekty Ciechanowa dla owadów, w tym pszczół

PAP © 2017 / Stanisław Rozpędzik
PAP © 2017 / Stanisław Rozpędzik

Na dachu ratusza w Ciechanowie (Mazowieckie) stanie w przyszłym roku pszczela pasieka. Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostaną enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane domki dla innych pożytecznych owadów.

„Oba projekty to element proekologicznej polityki Ciechanowa. Celem jest realizacja nowych rozwiązań i edukacja” - powiedziała PAP Renata Jeziółkowska, rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta.

Pszczela pasieka pojawi się wiosną przyszłego roku na dachu nowej części ciechanowskiego ratusza, która przylega do zabytkowego budynku. Będzie to do pięciu uli z matkami łagodnych ras. Pszczelimi rodzinami zaopiekują się specjaliści, w tym z Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza i Powiatowego Koła Pszczelarzy w Ciechanowie.

"To właśnie pszczelarze doradzili, by pasieka na dachu ciechanowskiego ratusza powstała wiosną przyszłego roku. Według nich to najbardziej właściwy termin. Potrzebny jest też czas na dokładne przygotowanie miejsca, gdzie zamieszkają pszczele rodziny” – podkreśliła Jeziółkowska.

Zapowiedziała, że miód, który powstanie w ratuszowej pasiece, zapakowany do słoiczków stanie się produktem promującym Ciechanów. Dodała, że wraz z pasieką miasto planuje wydzielenie specjalnych enklaw, gdzie zostaną zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty, szczególnie wabiące pszczoły.

Tymczasem już teraz w ciechanowskim parku im. Marii Konopnickiej ustawiono dwa drewniane domki, które mają wabić inne pożyteczne owady, zapewniając im przetrwanie podczas chłodów oraz miejsce do wylęgu. To projekt w ramach odnawiania parku.

„Obecność owadów wpływa na zachowanie równowagi w przyrodzie, w związku z czym w przestrzeniach miejskich coraz częściej instalowane są specjalne domki dla owadów. W drewnie nawiercone są otwory, a między pieńkami umieszczono gałązki trzciny. Dzięki temu owady mają zapewnioną przestrzeń, gdzie mogą się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Każdy owadzi domek posiada daszek oraz betonową podstawę” - wyjaśniła Jeziółkowska.

Dodała, że w ciechanowskim parku im. Marii Konopnickiej prowadzone są obecnie prace porządkowe oraz nasadzenia nowych roślin. Na tyłach parku wydzielona została przestrzeń, gdzie świeżo upieczeni ojcowie sadzą drzewa przekazane przez samorząd. Przedsięwzięcie będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Urząd Miasta Ciechanowa nie wyklucza, że w przyszłości wytypowane zostaną tam nowe miejsca przeznaczone zarówno na pszczele pasieki, jak i domki dla innych pożytecznych owadów. (PAP)

mb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera