Fot. Adobe Stock

Łódź/ 30 l miodu z pasieki uniwersytetu trafiło do pacjentów onkologicznych

Uniwersytet Łódzki przekazał w piątek 30 litrów miodu Szpitalowi Kopernika. Tegoroczny zbiór z pasieki na dachu biblioteki uniwersyteckiej i z terenu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego trafił na Odział Chorób Rozrostowych. To trzecie miodobranie, którym uczelnia wsparła szpital.

  • 16.07.2019. PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Dzięki zdjęciom satelitarnym można przewidzieć, kiedy niedźwiedzie zniszczą pasieki

    Nowe badanie wykazało, że zdjęcia satelitarne pomagają przewidzieć, kiedy niedźwiedzie będą miały mało pożywienia w lesie - moment, gdy ryzyko ataków niedźwiedzi na pasieki osiąga szczyt. Takie prognozy mogą dostarczyć informacji pszczelarzom, kiedy należy najpilniej i skutecznie chronić swoje ule - uważają naukowcy.

  • Pasieka na skraju lasu, w zasięgu terytorium niedźwiedzia; Karpaty. Fot: Carpathian brown bear project
    Życie

    Naukowcy mówią, co robić, by niedźwiedź nie szedł w szkodę

    Szkody w ulach, wyrządzane przez niedźwiedzie, mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie w pasiekach położonych w obszarach dobrych zarówno dla niedźwiedzi, jak i dla pszczelarstwa. Najwyższy poziom szkód jest w pobliżu lasów, z dala od zabudowań. Rolnicy mogą ograniczać szkody, korzystając z terenów, których drapieżniki unikają - informują naukowcy z Polski, Hiszpanii i Niemiec.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Pomorskie/ Uniwersytet Gdański założył własną pasiekę

    Na terenie dawnego rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego stanęła miejska pasieka. W biało-niebieskich drewnianych ulach zamieszkało sześć młodych rodzin pszczelich. Wyprodukowany miód będzie wykorzystywany m.in. do promocji uczelni.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Na terenie Politechniki Gdańskiej powstała pasieka, która posłuży naukowcom

    Na terenie Politechniki Gdańskiej stanęła złożona z trzech uli mini pasieka. Posłuży naukowcom m.in. do badań porównujących skład miodu „miejskiego” i „wiejskiego".

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Naukowiec: miody miejskie są równie zdrowie, jak te z pasiek wiejskich

    Miód z pasiek miejskich jest tak samo zdrowy, jak ten z pasiek wiejskich. Pszczoły doskonale radzą sobie w polskich metropoliach i znajdują masę pokarmu przez cały sezon, a jednym z ich ulubionych miejsc są... cmentarze - opowiada PAP dr Hajnalka Szentgyörgyi.

  • Fotolia
    Życie

    Opolskie/Historyczna pasieka testuje nowoczesne technologie

    W historycznej pasiece zarodowej w Maciejowie, gdzie żył i pracował Jan Dzierżon - twórca nowoczesnego pszczelarstwa i odkrywca zjawiska partenogezy, rozpoczęto badania nad wykorzystaniem bakterii do ochrony i wzmacniania pszczół.

  • PAP © 2017 / Stanisław Rozpędzik

    Proekologiczne projekty Ciechanowa dla owadów, w tym pszczół

    Na dachu ratusza w Ciechanowie (Mazowieckie) stanie w przyszłym roku pszczela pasieka. Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostaną enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane domki dla innych pożytecznych owadów.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera