Nauka dla Społeczeństwa

07.06.2023
PL EN
21.06.2017 aktualizacja 21.06.2017

W sobotę prezentacja wirtualnej rekonstrukcji wsi sprzed 100 lat

Wirtualną rekonstrukcję wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost) z 1917 r., położonej w woj. warmińsko-mazurskim, będzie można obejrzeć w sobotę, podczas uroczystości upamiętniającej 100-lecie odbudowy tej miejscowości po zniszczeniach I wojny światowej.

W ramach imprezy, która rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w Zabroście Wielkim zaplanowano panel naukowy poświęcony zabytkowej architekturze w Zabroście Wielkim. Wezmą w nim udział pracownicy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Bura i Janusz Janowski (pomysłodawcy projektu) oraz historyk dr Marek Łapo, którzy przybliżą Zabrost Wielki sprzed 100 lat.

Celem naukowców jest odtworzenie pruskiej wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost), która została odbudowana tuż po zniszczeniach związanych z I wojną światową w 1916-1917 r. na podstawie projektu pruskiego architekta Carla Kujatha. Po II wojnie światowej Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski. Jego nazwę przemianowano na Zabrost Wielki. W 1954 roku wieś zasiedlili Ukraińcy.

Na potrzeby odtworzenia wsi naukowcy wykorzystali bardzo szerokie spektrum metod badawczych, które następnie zintegrowali ze sobą. Wśród nich były różne typy skanowania laserowego: naziemne i mobilne, lotnicze. Dodatkowo użyto fotogrametrię lotniczą oraz modelowanie budynków na podstawie zachowanych zdjęć sprzed stu lat.

To pierwszy projekt w Polsce, w którym wykorzystano tak szerokie spektrum laserowych technologii dokumentacyjnych - przekonują inicjatorzy akcji.

Jak wyjaśnił w marcu w rozmowie z PAP prof. Jan Salm z Politechniki Łódzkiej, odbudowa wsi i miast wschodniopruskich po zniszczeniach wojennych była bardzo szeroka - dotyczyła dworów, zagród i zajazdów. Jednak przypadek Zabrostu był wyjątkowy. "Nie znam drugiego przykładu realizacji całościowego założenia wedle jednego projektu" - wyjaśnił prof. Salm. W jego ocenie to właśnie jednolity charakter architektoniczny odbudowy jest wyjątkowy w skali całych Prus Wschodnich.

Trójwymiarowa rekonstrukcja wsi zostanie zaprezentowana w sobotę w Zabroście Wielkim na wielkoformatowym telebimie. Naukowcy planują też udostępnić wirtualną rekonstrukcję wsi na stronie internetowej Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, w sobotę zostaną zaprezentowane na razie pierwsze rezultaty zintegrowanego projektu badawczego. Oprócz specjalistów z UW z Laboratorium Cyfrowego Humanistyki w prace zaangażowane są m.in. Laboratorium Geomatyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Podczas imprezy otwarta zostanie również plenerowa wystawa dotycząca unikalnej architektury wsi. Imprezie będą towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych, wokalnych i tanecznych, atrakcje dla dzieci, korowód sobótkowy z pochodniami nad rzekę Węgorapę oraz inne atrakcje.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stornie: https://www.facebook.com/events/1930363283877620/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023