Gdańsk/ Specjaliści z UCK wykonali zabiegi rekonstrukcji żuchwy u pacjentów z nowotworami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali pierwsze w historii szpitala zabiegi rekonstrukcji żuchwy z użyciem wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi u pacjentów z now]otworami - podało w piątek biuro prasowe UCK.

Pierwszą pacjentką, u której wykonano operację, była 44-letnia kobieta z zaawansowanym nowotworem dna jamy ustnej, języka i żuchwy naciekającym na łuki podniebienne i podniebienie miękkie. Drugim pacjentem był 37-letni mężczyzna, który w wyniku nowotworu zębopochodnego stracił znaczną część żuchwy.

Zabiegi zostały wykonane 11 i 12 stycznia br. W operacjach brali udział specjaliści z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UCK.

Jak podało biuro prasowe szpitala, w obu przypadkach lekarze wykonali rekonstrukcję żuchwy, tkanek miękkich jamy ustnej i twarzy z użyciem wolnego płata strzałkowego.

"Jest on pobierany z kości strzałkowej zlokalizowanej w podudziu wraz z szypułą naczyniową. Następnie przy użyciu mikroskopu naczynia są zespalane z żyłami i tętnicami szyi, a cały płat wszywany w miejsce biorcze" – tłumaczył cytowany w komunikacie dr n. med. Adam Michcik z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UCK.

Kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UCK dr hab. n. med. Barbara Drogoszewska, również cytowana w komunikacie zaznaczyła, że rekonstrukcja żuchwy z użyciem wolnego płata strzałkowego pozwala na przywrócenie funkcji i estetyki twarzy. "Pacjenci po takim zabiegu są w pełni sprawni czynnościowo" - zapewniła.

Biuro prasowe szpitala podało, że wprowadzenie metod rekonstrukcji wolnymi płatami do leczenia pacjentów onkologicznych w UCK otwiera nowy rozdział w dziejach Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i stanowi duży sukces dla chirurgów.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: czeka nas epidemia raka wątroby; możemy temu zapobiec

  • Fot. Adobe Stock

    Lekarze: nowe leki na miastenię są drogie, ale ich wprowadzenie do leczenia może dawać oszczędności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera