Prof. George Z. Voyiadjis doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej

Prof. George Z. Voyiadjis z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Prof. Voyiadjis to wybitny specjalista w dziedzinie mechaniki ciała stałego.

Zainteresowania badawcze prof. Georgea Z. Voyiadjisa obejmują plastyczność i mechanikę uszkodzeń metali, kompozytów o matrycy metalowej, polimerów i ceramiki, a także symulację numeryczną zachowania materiału i korelację eksperymentalną.

Jak informuje Politechnika Poznańska od 2004 do 2009 roku prof. Voyiadjis ściśle współpracował z naukowcami z Uniwersytetu w Poznaniu i Polskiej Akademii Nauk, stojąc na czele amerykańskich badaczy w ramach wspólnego grantu National Science Foundation (NSF). Ten wspólny projekt koncentrował się na badaniu złamań i pęknięć w nowoczesnych materiałach inżynierskich.

Oprócz przewodniczenia badaniom we wspólnym projekcie NSF, Voyiadjis gościł na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie dziewięciu profesorów z Politechniki Poznańskiej oraz z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, jak również dwóch doktorantów z Polski.

George Z. Voyiadjis posiada najwyższy stopień przyznawany profesorom w systemie Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie: tytuł "Boyd Professor". Jest autorem dwóch patentów. W trakcie swojej kariery naukowej opublikował niemal 300 artykułów w czasopismach oraz 18 książek, w tym 11 jako redaktor. Jest ponadto założycielem i redaktorem naczelnym Magazynu Nanomechaniki i Mikromechaniki wydawanego przez ASCE (ASCE Journal of Nanomechanics and Micromechanics), oraz członkiem redakcji licznych czasopism technicznych.

Profesor Voyiadjis rozpoczął swoją pracę naukową na wydziale Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie w 1980 roku. Obecnie kieruje tam Wydziałem Budownictwa Lądowego i Środowiska. W latach 1992-1994 pełnił na tym uniwersytecie również funkcję prodziekana ds. studiów drugiego stopnia. Od 2012 roku Voyiadjis jest ponadto dyrektorem Centrum Geoinformatyki na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie oraz członkiem wielu stowarzyszeń i towarzystw naukowych, w tym Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Budownictwa, Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników, Towarzystwa Nauk Technicznych i Amerykańskiej Akademii Mechaniki. Współpracuje także z instytucjami badawczymi za granicą w tym: z Polską Akademią Nauk oraz Narodową Akademią Inżynierii w Korei.

Voyiadjis za swoją pracę badawczą był wielokrotnie nagradzany m.in. medalem im. Nathan’a M. Newmark’a przyznawanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa oraz Międzynarodowym Medalem Khan’a za „wieloletni, wybitny wkład w dziedzinę plastyczności”.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera