Uczelnie i instytucje

Siemens Mobility partnerem naukowym i dydaktycznym Politechniki Poznańskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Poznańska podpisała umowę partnerską o współpracy naukowej i dydaktycznej z firmą Siemens Mobility. Na mocy porozumienia przedsiębiorstwo ma wspierać uczelnię w rozwoju specjalności dotyczących m.in. budowy pojazdów szynowych - poinformowała w środę Politechnika.

W komunikacie uczelni podano, że podpisane porozumienie dotyczy rozwoju specjalności pojazdy szynowe na II stopniu kierunku mechanika i budowa pojazdów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu. Jak zaznaczono, współpraca dydaktyczna obejmie m.in. problematykę opracowywania innowacyjnych technologii wytwarzania i eksploatacji środków transportu, bezpieczeństwa w transporcie szynowym, czy monitorowania stanu technicznego taboru.

"W ramach umowy partnerskiej spółka będzie odpowiedzialna m.in. za organizację i przeprowadzanie praktyk zawodowych dla studentów i absolwentów uczelni, wykładów tematycznych ekspertów Siemensa na Wydziale, wizyt referencyjnych w zakładach firmy oraz współpracę w zakresie przygotowania prac dyplomowych i realizację projektów specjalnych" - opisano w informacji prasowej.

Cytowany w komunikacie rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski podkreślił wagę współpracy uczelni z tak doświadczoną na rynku pojazdów szynowych firmą.

"Doświadczenie Siemens Mobility w projektowaniu i produkcji nowoczesnych pojazdów będzie ogromnym wsparciem w kształceniu przyszłych konstruktorów. Dzięki nawiązanej współpracy nasi studenci będą mieli unikalną możliwość pozyskania praktycznej wiedzy o zaawansowanych technologiach, a także zdobycie praktycznego doświadczenia, które będą kluczowe na rynku pracy" - zapewnił.

Z kolei dyrektor pionu Customer Services w Siemens Mobility Sp. z o.o. Piotr Haremza zaznaczył, że jego firma od wielu lat działa w Wielkopolsce. Wskazał m.in. na zakład w Kostrzynie Wielkopolskim, gdzie przedsiębiorstwo serwisuje napędy zwrotnicowe i inne komponenty.

Haremza podkreślił przy tym, że wielu absolwentów Politechniki Poznańskiej pracuje w Siemens Mobility. "Cieszymy się na rozwój i wsparcie kształcenia poznańskiej uczelni oraz zaprezentowanie studentom i absolwentom naszych zaawansowanych technologii i rozwiązań dla kolei" - zaznaczył.

Politechnika Poznańska oferuje przyszłym studentom ponad 4 tys. miejsc na 38 kierunkach studiów, w tym ośmiu prowadzonych w języku angielskim. Uczelnia zatrudnia ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich.

Z kolei Siemens Mobility należy do koncernu Siemens AG i zajmuje się głównie produkcją taboru kolejowego, automatyzacją i elektryfikacją kolei. W ub. roku firma zatrudniała około 42 tys. osób na całym świecie.(PAP)

Nauka w Polsce

szk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera