
Politechnika Poznańska podpisała umowę partnerską o współpracy naukowej i dydaktycznej z firmą Siemens Mobility. Na mocy porozumienia przedsiębiorstwo ma wspierać uczelnię w rozwoju specjalności dotyczących m.in. budowy pojazdów szynowych - poinformowała w środę Politechnika.
W komunikacie uczelni podano, że podpisane porozumienie dotyczy rozwoju specjalności pojazdy szynowe na II stopniu kierunku mechanika i budowa pojazdów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu. Jak zaznaczono, współpraca dydaktyczna obejmie m.in. problematykę opracowywania innowacyjnych technologii wytwarzania i eksploatacji środków transportu, bezpieczeństwa w transporcie szynowym, czy monitorowania stanu technicznego taboru.
"W ramach umowy partnerskiej spółka będzie odpowiedzialna m.in. za organizację i przeprowadzanie praktyk zawodowych dla studentów i absolwentów uczelni, wykładów tematycznych ekspertów Siemensa na Wydziale, wizyt referencyjnych w zakładach firmy oraz współpracę w zakresie przygotowania prac dyplomowych i realizację projektów specjalnych" - opisano w informacji prasowej.
Cytowany w komunikacie rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski podkreślił wagę współpracy uczelni z tak doświadczoną na rynku pojazdów szynowych firmą.
"Doświadczenie Siemens Mobility w projektowaniu i produkcji nowoczesnych pojazdów będzie ogromnym wsparciem w kształceniu przyszłych konstruktorów. Dzięki nawiązanej współpracy nasi studenci będą mieli unikalną możliwość pozyskania praktycznej wiedzy o zaawansowanych technologiach, a także zdobycie praktycznego doświadczenia, które będą kluczowe na rynku pracy" - zapewnił.
Z kolei dyrektor pionu Customer Services w Siemens Mobility Sp. z o.o. Piotr Haremza zaznaczył, że jego firma od wielu lat działa w Wielkopolsce. Wskazał m.in. na zakład w Kostrzynie Wielkopolskim, gdzie przedsiębiorstwo serwisuje napędy zwrotnicowe i inne komponenty.
Haremza podkreślił przy tym, że wielu absolwentów Politechniki Poznańskiej pracuje w Siemens Mobility. "Cieszymy się na rozwój i wsparcie kształcenia poznańskiej uczelni oraz zaprezentowanie studentom i absolwentom naszych zaawansowanych technologii i rozwiązań dla kolei" - zaznaczył.
Politechnika Poznańska oferuje przyszłym studentom ponad 4 tys. miejsc na 38 kierunkach studiów, w tym ośmiu prowadzonych w języku angielskim. Uczelnia zatrudnia ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich.
Z kolei Siemens Mobility należy do koncernu Siemens AG i zajmuje się głównie produkcją taboru kolejowego, automatyzacją i elektryfikacją kolei. W ub. roku firma zatrudniała około 42 tys. osób na całym świecie.(PAP)
Nauka w Polsce
szk/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.