Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Dzieci uczy młodych studentów już 10 lat

Czy w kosmosie można prowadzić wykopaliska? Jak uniwersytet dzieci zmienia uniwersytet "dorosłych"? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają w sobotę w Warszawie uczestnicy spotkania z okazji 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Głównym punktem obchodów jubileuszu Fundacji będzie wykład popularnonaukowy dra. Tomasza Rożka, podczas którego naukowiec postara się odpowiedzieć na pytanie "Czy w kosmosie można prowadzić wykopaliska?". Z wykładu, w którym weźmie udział prawie tysiąc dzieci w wieku od 10 do 16 lat, słuchacze dowiedzą się m.in., czym jest kosmiczna archologia, dlaczego i w jaki sposób bada się komety oraz co wspólnego ma dron z teleskopem. Najmłodsi studenci zastanowią się też wraz z wykładowcą, na czym polega interdyscyplinarność nauki.

Oprócz wykładu dra. Rożka organizatorzy zapowiadają również wystąpienie Karoliny Iber z międzynarodowej sieci EUCU.NET pod tytułem "Jak uniwersytet dzieci zmienia uniwersytet?". O roli Uniwersytetu Dzieci porozmawiają także rektorzy uczelni współpracujących z Fundacją Uniwersytet Dzieci.

Podczas sobotnich obchodów 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci wręczone zostaną również nagrody Fundacji za najciekawszy wykład i warsztaty w roku akademickim 2016/2017. Nagroda zostanie przyznana przez same dzieci - uczestników wydarzeń.

Fundacja Uniwersytet Dzieci od 10 lat organizuje przeznaczone dla najmłodszych zajęcia na uczelniach w całej Polsce. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 21 tys. dzieci w wieku od 6 do 16 lat. W tym czasie wykłady i warsztaty dla dzieci prowadzili wybitni naukowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu, artyści i politycy, w tym prof. Philip Zimbardo, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Seweryn, Radek Sikorski, Grzegorz Kasdepke i inni.

Oprócz organizacji imprez w ramach inicjatywy Uniwersytet Dzieci, Fundacja wspiera również nauczycieli z całej Polski, umieszczając w serwisie internetowym www.scenariuszelekcji.edu.pl gotowe scenariusze lekcji, korzystające z metod wypracowanych przez Fundację.

Obchody 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci odbędą się w sobotę 27 maja na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera