Toruński Festiwal Nauki i Sztuki po raz siedemnasty

Rzeka Wisła będzie wiodącym tematem 17. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 21 kwietnia. W tym roku zaplanowano 135 wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, spektakli i wystaw. Zaprezentują się przedstawiciele wielu dziedzin nauki z Polski i zagranicy.

Pomysłodawcy festiwalu od lat stawiają sobie za cel przygotowanie różnorodnego programu, który zainteresuje gości niezależnie od ich wieku. Rzeka Wisła - jako motyw przewodni - wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

W ramach festiwalu zaplanowano siedem imprez głównych, z których trzy poświęcone będą Wiśle. Odbędzie się m.in. dyskusja panelowa dotycząca kwestii regulacji dolnej Wisły, jak również wykład z pokazem przeprowadzony przez prof. dr. hab. Daniela Makowieckiego z Instytutu Archeologii UMK oraz dr. hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK "Powrót jesiotra? Zapomniane bogactwo rzek". Prof. Rafał Kapeliński z The London Film School, dr hab. Dariusz Brzostek z Katedry Kulturoznawstwa oraz mgr Marlena Hetman z Katedry Filologii Angielskiej na Wydziale Filologicznym UMK poprowadzą wykład połączony z pokazem filmowym "Zagadkowy rejs z nożem".

Pozostałe imprezy główne to: występ taneczno-wokalny "Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce", który wykonają przedstawiciele University of Electronic Science and Technology of China, a także wykład z pokazem prof. Zhang Yi z Beijing Open University "W poszukiwaniu harmonii: tradycyjna medycyna chińska". Festiwal zwieńczy 25 kwietnia spektakl operowy w auli uczelni "Richard Heuberger - Bal w Operze".

"Pewną nowością tegorocznej edycji będzie sięgnięcie po tematy orientalne, które zaprezentują goście z odległych krajów. Chcemy wszystkim uczestnikom uatrakcyjnić to wydarzenie i pozwolić dotknąć i zobaczyć tradycje, które w Polsce nie są powszechnie znane" - powiedział odnosząc się do programu wydarzenia przewodniczący rady programowej TFNiS prof. dr hab. Wojciech Wysota.

"Wisła tak jak kiedyś scalała pokolenia, ludzi, powodowała, że czerpano z niej korzyści i była podstawą rozwoju przemysłu, tak teraz połączy całe rodziny. Chcemy pokazać potencjał rzeki, wody. Program jest tak pomyślany i wszechstronny, że zapraszamy całe rodziny - od dziadków po wnuków. Każdy, nawet najbardziej wymagający człowiek, znajdzie w nim kilka rzeczy dla siebie. Maraton filmowy rozpoczniemy pokazem filmu +Rejs+, którego akcja rozpoczęła się przecież na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Toruń przez lata żył dzięki tej rzece i jest na jej drodze od wieków" - podkreślił PAP dyrektor programowy festiwalu Mieczysław Kunz.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, potrwa do 25 kwietnia. Polska Agencja Prasowa objęła TFNiS patronatem.

PAP - Nauka w Polsce

twi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera