Nauka dla Społeczeństwa

27.03.2023
PL EN
20.04.2022 aktualizacja 20.04.2022

20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki formą powrotu do normalności po pandemii

Źródło: materiały prasowe Źródło: materiały prasowe

Trzydniowy Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii SARS-CoV-2. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże zainteresowanie jubileuszową edycją.

Festiwal potrwa 3 dni - od 22 do 24 kwietnia 2022 roku. Jego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

"Wiele osób ciągle jeszcze nosi maski i podchodzi do kontaktów bezpośrednich z rezerwą, ale mam nadzieję, że zostanie to przełamane na naszym festiwalu. Będzie to wydarzenie inne niż wszystkie" - powiedział w środę prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.

Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego TFNiS będą projekcja filmu o 20 latach festiwalu oraz wystawa obrazująca jubileusz imprezy. Będzie ją można oglądać już od piątku (22.04) na kampusie UMK. "Co z tego obrazu się wyłania? Wydawałoby się, że fundamentem i celem festiwalu jest nauka. Obraz, jaki wyłania się z tych zdjęć, pokazuje, że naszym głównym celem jest człowiek i jego zaangażowanie" - podkreślił prorektor. Dodał, że "nauka jest dla człowieka".

W piątek rozpocznie się Piknik Naukowy, w ramach którego uczestnicy będą m.in. mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych poświęconych śniadaniom świata, dowiedzieć się więcej o nowoczesnych dronach i ich zastosowaniach w nauce i podróżnictwie, obejrzeć pokazy mobilnych robotów czy porozmawiać o gwiazdach z astronomami z Instytutu Astronomii UMK.

Kolejną atrakcją będzie wydarzenie o nazwie Akcja-edukacja. W jej ramach odbędą się m.in. warsztaty magii matematycznej, pomiary prognozy pogody, zabawy z chemią i rozważania na temat zdrady małżeńskiej.

"Jestem przekonany, że ten festiwal się odbędzie i uda - nie tylko jako jubileusz, ale także początek drogi do normalności dydaktycznej, scenicznej - w formie wydarzeń bezpośrednich. Teraz proponujemy bezpośrednie obcowanie z nauką, z naukowcem, z wykładowcą, z przedstawicielami świata kultury oraz sztuki. Tych ludzi w każdej chwili będzie można o wszystko zapytać. Oni będą namacalni, żywi, a wszystko to nie będzie wirtualne" - powiedział w środę dziennikarzom prof. UMK Mieczysław Kunz, dyrektor programowy TFNiS.

Poza tym organizatorzy zaplanowali 6 różnych bloków tematycznych: biomedyczny, podróżniczy, artystyczno-kulturalny, historyczny, artystyczny, ekologiczny. Każdy z nich składa się z kilku wykładów, pokazów lub warsztatów. Oprócz nich na gości czekać będą strefy: Jaskinia Mądrości, Kulturalna Interakcja, Muzealne Tajemnice i Jedwabny Szlak.

Częścią 20. edycji festiwalu będą też dwa inne pikniki: astronomiczny organizowany przez radio-teleskop.pl oraz Politechnikę Świętokrzyską, a także piknik przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

"Zacząłem moją przygodę z festiwalem od drugiej edycji, jako student. Prowadziłem imprezę dotyczącą obyczajów seksualnych starożytnych Greków. Temat był mocny. (...) Pracuję przy festiwalu od edycji w 2009 roku, jako współorganizator, i co roku jest tak, że wiem o ogromnym zaangażowaniu szkół. One przyjeżdżają, rezerwują miejsca, ale potem piszą z rozżaleniem, że jeszcze wszystkiego było za mało. Pamiętam takie edycje, gdy chemicy zapewniali pokazy na 2000 osób, stali przy stołach od rana do wieczora i ci ludzie po 10 godzinach pracy przy pokazach padali ze zmęczenia. A z drugiej strony ze szkół przychodziły maile: dlaczego nie będzie więcej pokazów" - mówił PAP Aleksander Anikowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UMK.

Festiwal zakończy się w niedzielę (24.04) uroczystym koncertem "20 utworów na 20 lecie festiwalu", który odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa. Dyrektor placówki Łukasz Wudarski mówił, że podczas tego koncertu będzie można usłyszeć piosenki, które przez ostatnie 20 lat "nuciła cała Polska". "Nie towarzyszyły one może festiwalowi bezpośrednio, ale pośrednio jak najbardziej" - dodał.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: https://www.festiwal.torun.pl/

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023