Nauka dla Społeczeństwa

31.03.2023
PL EN
17.04.2019 aktualizacja 17.04.2019

Trwają zapisy na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Już w środę 24 kwietnia rusza Toruński Festiwal Nauki i Sztuki pod hasłem "Oblicza komunikacji". Impreza potrwa do 28 kwietnia. Organizatorzy przewidzieli wykłady, warsztaty, koncerty i spotkania, na część obowiązują zapisy.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny, ale na większość z nich obowiązują zapisy. Na kilka wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki - można je odebrać w środę (17 kwietnia w godz. 16.00-18.00) w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim 6 w Toruniu.

19. edycję festiwalu zainauguruje w środę (24 kwietnia) koncert muzyki filmowej w aranżacjach Bartosza Staszkiewicza z wokalnym udziałem Julii Marcell (tu również potrzebne będą wejściówki).

Zapisy na czwartek (25 kwietnia) obejmują m.in. wykłady z zakresu psychologii "Cała prawda o kłamstwie. Czy umiemy ocenić szczerość innych?", biologii "Czy rośliny lepiej rosną, kiedy z nimi rozmawiamy?, językoznawstwa "Co komunikuje ludzki głos?" i antropologii "Kości nie kłamią, czyli nie-spirytystyczna komunikacja z naszymi przodkami". Uczestnicy festiwalu dowiedzą się, że "Ludzkie ucho to superkomputer komunikacji", nawiążą "Kontakty z duchami", odbędą podróże "Od ziarna do chleba" i "Od sygnałów dymnych po smartfona, czyli jak zmieniały się sposoby porozumiewania się ludzi na przestrzeni wieków". Poznają przepis na "Sukces w komunikacji, czyli jak skutecznie przekazywać informacje" oraz na odczytywanie przekazu ukrytego przez artystów podczas spotkania: "Sztuka wysyła komunikaty - czego dowiadujemy się z dzieła sztuki?".

Bez zapisów będzie można wejść m.in. na wykład z pokazem „Autyzm – sposoby komunikacji”. O autyzmie opowiedzą w piątek (26 kwietnia) pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK prof. Włodzisław Duch i dr hab. Jacek Matulewski. Tego dnia na gości czekać będzie "ART-FAKE. Laboratorium Zdarzeń Nieprawdziwych", wykład "Choroby społeczne - plaga XXI wieku. Zagrożenia związane z rozwojem cywilizacji" i zabawa "Czy jest między nami chemia". W grze "Jeden zero dla środowiska" naukowcy wytłumaczą, czym jest zasada "Zero waste = zero śmieci", będzie też można "Zobaczyć niewidzialne".

Główną imprezą festiwalową w sobotę (27 kwietnia) będzie "Bliskie spotkanie z obcym. Science fiction i antropologia". W niedzielę planowane jest spotkanie o tematyce matematycznej ("Ślepy zaułek") oraz wykład dotyczący komputerów "O krzemowej mowie".

W ramach festiwalu przez pięć dni odbędzie się ponad 130 wydarzeń popularyzujących naukę. Można je wyszukać poprzez stronę internetową. 

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023