Trzydniowe święto nauki w Toruniu

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

"Pięć wieków po Koperniku" - to hasło 21. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który potrwa od 22 do 24 kwietnia. Badacze i studenci przygotowali ok. stu wydarzeń popularnonaukowych, w tym operetkę "Zemsta nietoperza". 14 kwietnia rusza rejestracja na wybrane warsztaty, pokazy i spotkania.

Naukowe święto to okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji. Naukowcy w przystępny oraz atrakcyjny sposób zaprezentują swoje osiągnięcia, przybliżą dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze.

Festiwal zainauguruje operetka "Zemsta nietoperza". Pełnowymiarowy spektakl przygotowali studenci wydziałów wokalno-aktorskiego i instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego z Bydgoszczy. Młodych muzyków opieką otoczyli doświadczeni realizatorzy – za reżyserię odpowiada Grzegorz Boniecki (Warszawska Opera Kameralna), kierownictwem muzycznym zaś zajął się Piotr Wajrak (Opera Nova). Spektakl rozpocznie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 18 w Auli UMK przy ul. Gagarina 11. Wstęp bez zapisów.

Wcześniej w sobotę na Starówce odbędzie się piknik popularnonaukowy, czyli otwarte dla wszystkich eksperymenty z nauką. W "Jaskini mądrości" naukowcy wygłoszą serię wykładów. Festiwalowe bloki tematyczne to: "Medycyna i nasze życie", "Muzealne tajemnice" (Muzeum Okręgowe) i przeznaczone dla najmłodszych "Ogony pod gwiazdami" (Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka). Historycy przygotowali "Niezłą historię!" - rekonstrukcję średniowiecznej ulicy, jaką mógł spacerować Mikołaj Kopernik.

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy zabierze słuchaczy na "Muzyczną orbitę" – przygotowała koncert muzyki dawnej oraz muzyczny poranek dla całych rodzin. W sobotę warto też wybrać się na drugą stronę Wisły – Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza na blok warsztatów dla całych rodzin pt. "Kulturalne lewobrzeże – podgórski kosmos". "W głąb sztuki" to propozycja Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Z warsztatów m.in. graficznych, rysunku, konserwacji będzie można skorzystać w sobotę i poniedziałek (22 i 24 kwietnia).

W niedzielę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy organizuje piknik naukowy. Klinika Kultury to z kolei inicjatywa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury - konsylium lekarskie zaprosi pacjentów do nowo otwartego ambulatorium przy ul. Kościuszki 75-77. Zapewni "badania kontrolne nasycenia kulturą", "rentgen kulturalnego mózgu" oraz "skierowania do gabinetów twórczych". Diagnostyka odbędzie się w formie spaceru performatywnego, podczas którego kreatywny personel zastosuje m.in. kurację teatralną, filmową, muzyczną, fotograficzną oraz plastyczną.

W poniedziałek w miasteczku akademickim na Bielanach naukowcy zorganizują dla uczniów akcję-edukacja, a dla całych rodzin piknik Naukowe Miasteczko. Prawnicy przygotowali serię wykładów i spotkań poświęconych Kopernikowi. Goście Festiwalu liczyć mogą również na wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

W programie znalazły się także imprezy towarzyszące, m.in. premiera seansu "Oto kosmos" w Planetarium (sobota 22 kwietnia") oraz IX Bieg z książką "Ogrody Szymborskiej". Na to ostatnie wydarzenie zapisy już ruszyły – zainteresowani mają czas do środy 19 kwietnia. Impreza odbędzie się w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach, w pobliżu Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK. Dla chętnych przewidziano też zwiedzanie ogrodu społecznego na terenie tej nowej uniwersyteckiej placówki. Zawodnicy i zawodniczki mogą wziąć udział w biegu głównym oraz sztafecie.

Wstęp na wszystkie spotkania festiwalowe jest bezpłatny. Festiwal będzie zlokalizowany w pięciu strefach: na Podgórzu (sobota 22 kwietnia), na Starówce (sobota 22 kwietnia), na Wydziale Sztuk Pięknych (sobota i poniedziałek, 22 i 24 kwietnia), w kampusie akademickim na Bielanach (poniedziałek 24 kwietnia) oraz w Młynie Wiedzy i Kultury (niedziela 23 kwietnia).

Zapisy na kameralne wydarzenia odbywają się od 14 kwietnia od godz. 15.00 poprzez stronę Festiwalu. Serwis Nauka w Polsce objął wydarzenie patronatem medialnym.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera