Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
12.04.2022 aktualizacja 12.04.2022

Jubileuszowy 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty, zaplanowali organizatorzy jubileuszowej 20. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jak co roku w kwietniu wydarzenie zgromadzi przedstawicieli toruńskich uczelni, instytucji i przedsiębiorstw, ale też ośrodki związane ze sztuką.

Festiwal potrwa 3 dni - od 22 do 24 kwietnia 2022 roku. Jego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

„Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to impreza, która na stałe wpisała się w program najważniejszych wydarzeń kulturalnych Torunia. Cechuje ją unikalny w skali kraju charakter, łączący w sobie wątki nauki i sztuki. W trakcie przygotowań do organizacji jubileuszowej edycji TFNiS Rada Programowa przeprowadziła konsultacje, na podstawie których wypracowała unikalną formułę wydarzenia, które będzie złożone z dedykowanych bloków tematycznych zlokalizowanych w pięciu strefach. Nowa formuła pozwoli na jedność miejsca i czasu, jest to ukłon w stronę odbiorców festiwalu” - informują organizatorzy wydarzenia.

Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego TFNiS będzie wystawa obrazująca XX-lecie festiwalu. Będzie ją można oglądać już od piątku (22.04) na kampusie UMK.

Także w piątek rozpocznie się Piknik Naukowy, w ramach którego uczestnicy będą m.in. mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych poświęconych śniadaniom świata, dowiedzieć się więcej o nowoczesnych dronach i ich zastosowaniach w nauce i podróżnictwie, obejrzeć pokazy mobilnych robotów czy porozmawiać o gwiazdach z astronomami z Instytut Astronomii UMK.

Kolejną atrakcją będzie wydarzenie o nazwie Akcja-edukacja. W jej ramach odbędą się m.in. warsztaty magii matematycznej, pomiary prognozy pogody, zabawy z chemią i rozważania na temat zdrady małżeńskiej.

Poza tym organizatorzy zaplanowali 6 różnych bloków tematycznych: biomedyczny, podróżniczy, artystyczno-kulturalny, historyczny, artystyczny, ekologiczny. Każdy z nich składa się z kilku wykładów, pokazów lub warsztatów. Oprócz nich na gości czekać będą strefy: Jaskinia Mądrości, Kulturalna Interakcja, Muzealne Tajemnice i Jedwabny Szlak.

Częścią 20. edycji festiwalu będą też dwa inne pikniki: astronomiczny organizowany przez radio-teleskop.pl oraz Politechnikę Świętokrzyską, a także piknik przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Festiwal zakończy się w niedzielę (24.04) uroczystym koncertem „20 utworów na 20 lecie festiwalu”, który odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. 

PAP - Nauka w Polsce,  Katarzyna Czechowicz

kap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022