Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim

Około 26 tys. studentów rozpoczęło w piątek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. „Zasadnicza rolą uniwersytetu jest pielęgnacja mądrości” - mówił podczas inauguracji roku akademickiego nowy rektor tej uczelni prof. Adam Jezierski.

Podczas piątkowej uroczystości ustępujący rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski przekazał insygnia władzy rektorskiej nowemu włodarzowi uczelni prof. Adamowi Jezierskiemu.

W przemówieniu inauguracyjnym nowy rektor podkreślił, że zasadniczą rolą uniwersytetu jest pielęgnacja mądrości. „Musimy przy tym pamiętać, że jesteśmy też ogromny zakładem pracy, jednym z największych na Dolnym Śląsku” - mówił rektor.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przez Uniwersytetem Wrocławskim prof. Jezierski wskazał m.in. na starania uczelni o to, by zostać "uczelnią wiodąca". "To według zamierzeń ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego będą ośrodki o charakterze instytucji naukowo-badawczych, co wiąże się z dodatkowym finansowaniem. Uzyskanie takiego statusu będzie wiązało się z procesem, w którym będzie trzeba spełnić określone kryteria, i my do tych kryteriów będziemy starali się dojść" - mówił prof. Jezierski.

Nowy rektor zadeklarował również podtrzymanie współpracy z innymi wrocławskim uczelniami. "Współpracujemy zarówno z Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym, jak i Politechniką Wrocławską, i ta współpraca będzie kontynuowana" - zapewnił.

Podczas tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów licencjackich i jednolitych magisterskich Uniwersytet Wrocławski przyjął ponad 6,7 tys. osób, a na pierwszy rok studiów II stopnia - ponad 2,5 tys osób. To o ponad 200 studentów więcej niż w ubiegłym roku.

Największą popularnością cieszyły się kierunki psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, komunikacja wizerunkowa, chemia i toksykologia sądowa oraz prawo, biologia człowieka, biotechnologia. Oblegane były również filologie: angielska, dalekowschodnia, hiszpańska oraz italianistyka.

W nowy roku akademickim Uniwersytet Wrocławski zamierza m.in. przeprowadzić remonty w akademiku "Kredka", budynku Instytutu Historycznego, budynku Collegium Antropologicum i kilku innych obiektach. Łączy koszt tych inwestycji to ponad 20 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera