Historia i kultura

Ossolineum i Uniwersytet Wrocławski wspólnie wydadzą serie poświęcone Europie Środkowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

„Klasyka myśli środkowoeuropejskiej” i „Zrozumieć Europę Środkową” to tytuły dwóch serii wydawniczych, które ukażą się nakładem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rzeczniczka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Katarzyna Uczkiewicz podkreśliła, że umowa wydawnicza pomiędzy dwoma wrocławskim instytucjami została podpisana w przeddzień 20. rocznicy przystąpienia Polski do UE. „Inaugurując środkowoeuropejskie serie wydawnicze, chcemy coraz lepiej poznawać naszych sąsiadów i opowiadać innym o środkowoeuropejskich wartościach” – powiedziała Uczkiewicz.

Umowa zawarta pomiędzy Ossolineum a Uniwersytetem Wrocławskim zakłada wydawanie dwóch serii: naukowej pt. „Klasyka myśli środkowoeuropejskiej” i popularyzatorskiej pt. „Zrozumieć Europę Środkową”. Na serie będą się składać monografie, przekłady publikacji autorów z regionu na język polski, a także na język angielski i ukraiński.

W komunikacie przesłanym mediom przypomniano, że skomplikowana historia i przygraniczne położenie Wrocławia sprawiły, że w drugiej połowie XX w., w epoce zależności państw regionu wobec Związku Radzieckiego, miasto stało się jednym z naturalnych centrów współpracy środkowoeuropejskich dysydentów. „To stąd w 1956 r. popłynęła gigantyczna pomoc dla rewolucji węgierskiej, tu w 1968 r. protestowano przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, tu w latach 80. XX w. działała Solidarność Polsko-Czechosłowacka, tu wielokrotnie organizowane były – i są nadal – akcje wsparcia dla obrońców praw człowieka i dysydentów” – napisano.

Podkreślono również, że Uniwersytet Wrocławski i Ossolineum są nie tylko centrami intelektualnymi i kulturalnymi, ale także przez dziesięciolecia były – i nadal pozostają - istotnymi ośrodkami demokratycznej współpracy środkowoeuropejskiej.

„Utworzenie wspólnych środkowoeuropejskich serii wydawniczych to wyjątkowy prezent, jakim Ossolineum i Uniwersytet Wrocławski chcą uczcić 20. rocznicę akcesji państw regionu do UE. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo 2004 rok odmienił nasze życie jako naukowców, ale także jako obywateli. Dziś czas, byśmy podzielili się owocami tej zmiany – z jednej strony stale przybliżając polskim czytelnikom Europę Środkową, ale także przekazując nasze doświadczenie dalej, tym społeczeństwom, które wciąż jeszcze nie mogą się cieszyć pełnią wolności i podmiotowości” – napisano w komunikacie.(PAP)

Piotr Doczekalski

pdo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera