Uczelnie i instytucje

Prof. Robert Olkiewicz ponownie rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego

07.10.2011. Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. PAP/Maciej Kulczyński
07.10.2011. Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. PAP/Maciej Kulczyński

Prof. Robert Olkiewicz został w piątek wybrany na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. To jego druga kadencja na tym stanowisku; w 2022 r. wygrał przedterminowe wybory po tym, jak ówczesny minister edukacji i nauki wygasił mandat rektorowi prof. Przemysławowi Wiszewskiemu.

Jak wynika z piątkowego komunikatu Uniwersytetu Wrocławskiego, w wyborach rektora na kadencję 2024-2028 prof. Olkiewicz otrzymał 114 głosów członków Uniwersyteckiego Kolegium Elektorów. Dotychczasowy rektor rywalizował z prof. Marcinem Wodzińskim, na którego zagłosowało 71 elektorów oraz prof. Robertem Wieczorkiem (13 głosów).

Prof. Robert Olkiewicz to fizyk, specjalizujący się w metodach matematycznych fizyki, podstawach matematycznych modeli statystycznych oraz układach kwantowych otwartych. Jest nauczycielem akademickim związanym z Uniwersytetem Wrocławskim.

Urodził w 1962 roku we Wrocławiu. Po egzaminie maturalnym w 1982 r. podjął studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. Tytuł doktora uzyskał w 1992 r. W 2004 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później profesora zwyczajnego.

W latach 2001–2005 kierował Zakładem Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr, w kadencji 2005–2008 był dyrektorem tego instytutu, a od 2008 do 2012 roku był dziekanem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

Prof. Olkiewicz kieruje Uniwersytetem Wrocławskim od 2022 r.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera