Otwarta kuchnia, czyli więcej spożytych kalorii

Otoczenie, w którym jemy, może mieć wpływ na nasze zachowania. Otwarte przestrzenie, jak np. połączone z salonem kuchnie, mogą powodować, że zjadamy więcej - wynika z badań opisanych w magazynie "Environment and Behavior".

Badaczka Kim Rollings z amerykańskiego University of Notre Dame razem z psycholog Nancy Wells z Cornell University zaangażowała do badania 57 studentów i manipulując parawanami, zmieniała aranżację kuchni i przestrzeni jadalnej podczas przygotowanych dla uczestników posiłków w formie bufetu.

"Wyniki naszego badania wskazują, że otwarty plan mieszkania, obok innych czynników, może wpływać na to, ile jemy. Spożywanie posiłków w >otwartej kuchni< z lepszą widocznością i wygodnym dostępem do jedzenia może wywołać reakcję łańcuchową. Jest większe prawdopodobieństwo, że częściej będziemy wstawać i chodzić po jedzenie, więcej go serwować i więcej jeść" - powiedziała Kim Rollings.

Badaczka zauważyła, że za każdym razem, kiedy studenci wstawali, żeby wziąć dokładkę, spożywali w sumie średnio 170 kalorii więcej w ramach "otwartej kuchni" niż w "zamkniętej". Rollings przypomniała, że zmniejszenie spożycia o 50-100 kalorii dziennie może pomóc uniknąć rocznego przyrostu wagi do 1 kg. "Nasze wyniki mogą być istotne dla projektantów i użytkowników kuchni, uczelnianych, szkolnych i pracowniczych stołówek, a także restauracji" - dodała.

Do niedawna większość amerykańskich kuchni było wydzielonymi, zamkniętymi i czysto funkcjonalnymi przestrzeniami, nieprzeznaczonymi do rozrywki. "Obecnie otwarte plany eksponują kuchnie, które są świetne do zabawiania, ale niekoniecznie służą naszym taliom" - podkreśliła badaczka. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera