Uczelnie i instytucje

Naukowcy z UE apelują o respektowanie niezależności doradztwa naukowego

Naukowcy z 35 organizacji zaapelowali, by respektować niezależność naukowego doradztwa. Wezwali też do potępiania ataków na badaczy. Dotyczący tej kwestii list otwarty do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza upubliczniono w poniedziałek.

W liście otwartym naukowcy przypominają o wydarzeniach z 7 czerwca, kiedy do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w Parmie we Włoszech dotarła przesyłka zawierająca materiał wybuchowy. Zaadresowana była do naukowca, którzy zapewniał EFSA niezależne doradztwo naukowe.

Jak poinformowano na stronie tygodnika "Science", adresat przesyłki związany był z badaniami dotyczącymi GMO. Materiał wybuchowy mógłby poparzyć ręce i twarz osoby, która przesyłkę by otworzyła. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na razie nie udało się ustalić, kto był nadawcą przesyłki.

W liście otwartym naukowcy przypominają też, że w ciągu ostatnich kilku lat niezależne programy eksperymentalne były atakowane w różnych miejscach Europy. Zwrócono też uwagę, że do podobnych incydentów dochodziło również w Stanach Zjednoczonych, w krajach Australazji czy na Filipinach.

"Te tchórzliwe ataki to nie tylko ataki na pojedynczych naukowców wykonujących swoje obowiązki dla agencji Unii Europejskiej służącej obywatelom UE. To również ataki na nasze otwarte, transparentne społeczeństwo i na zachodzące w nim procesy naukowe i intelektualne" - skomentowano w liście.

"Wzywamy Parlament Europejski, by zachęcał społeczeństwo do respektowania niezależnego doradztwa naukowego" - napisano. Wezwano również do bezwarunkowego potępienia ataków na EFSA i do okazywania dalszego poparcia dla niezależnych badań naukowych. Sygnatariusze listu chcą też, by PE przedsięwziął środki, aby w przyszłości zapobiec atakom uderzającym w naukowców i ośrodki badawcze.

List powstał jako inicjatywa niezależna grupy naukowców, a końcową formułę listu przygotowała Organizacja EPSO (European Plant Science Organization). List podpisali również polscy badacze - przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej Roślin oraz Komitetu Biotechnologii PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera