Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
04.06.2016 aktualizacja 04.06.2016

Zdobywcy Diamentowych Grantów popularyzują badania

Badają mechanizmy powstawania chorób, szukają wpływu zmian klimatycznych na rozmieszczenie zwierząt, tworzą nowe rozwiązania informatyczne, analizują problemy historyczne i społeczne - laureaci programu „Diamentowy Grant” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzą obiecujące projekty naukowe i popularyzują je na corocznych konferencjach.

Celem „Diamentowego Grantu” jest wspieranie początkujących naukowców, czyli studentów I roku studiów II stopnia lub IV roku studiów jednolitych lub V na studiach medycznych. Nabór wniosków zazwyczaj prowadzony jest w grudniu. Granty badawcze mogą trwać do 4 lat i opiewać maksymalnie na 200 tys. złotych. W tę kwotę wliczone jest wynagrodzenie dla laureata.

"Badania prowadzone są pod kierunkiem opiekuna naukowego i wybór odpowiedniej osoby zazwyczaj jest kluczowym elementem dla ich powodzenia. Tematyka grantu może być zarówno własnym, autorskim pomysłem, jak i kontynuacją dotychczas prowadzonych badań. Szczególnie w naukach biologicznych czy też technicznych trudno zacząć w laboratorium coś zupełnie oderwanego od tematyki laboratorium, tak aby było całkowicie własne i autorskie" - mówi Anna Stroynowska-Czerwińska, prezes Stowarzyszenia Laureatów Diamentowego Grantu, laureatka I edycji konkursu.

Podkreśla, że uzyskanie tytułu laureata „Diamentowego Grantu” umożliwia rozpoczęcie studiów doktoranckich bez ukończenia studiów magisterskich, co ma przyspieszyć karierę naukową.

Każdego roku grant może otrzymać do 100 osób, przyznano ich już w sumie 353. Każdy laureat pracuje nad innym problemem badawczym. Zdobywcy grantów zajmują się m.in. rozmieszczeniem zwierząt w Arktyce i sprawdzaniem, czy zwierzęta - tak małe jak brzuchorzęski czy niesporczaki - mogą być wskaźnikami zmian klimatu. Są projekty związane ze sztuczną inteligencją i komputerami kwantowymi. Naukowcy tworzą ogniwa fotowoltaiczne, sygnały niewykrywalne dla radarów, które trudno zakłócić albo związki chemiczne, które będą mogły służyć jako kamuflaż lotniczy, bo pochłaniają światło. Wiele projektów z zakresu biologii próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące molekularnych mechanizmów powstawania różnych chorób, szczególnie nowotworów, cukrzycy, chorób układu krwionośnego, ale również stara się znaleźć odpowiednie strategie terapeutyczne. Prace dotyczą też molekularnych zmian u roślin pod wpływem czynników stresowych. W puli projektów humanistycznych są m.in. opracowania poświęcone historii konkretnych okresów czy powiązania prawa pracy z ekonomią.

"Jesteśmy przedstawicielami bardzo wielu dziedzin naukowych. Mamy filozofów, osoby po filologiach, archeologów, historyków, fizyków, chemików, informatyków kwantowych, geografów, biotechnologów i biologów. Każdy zajmuje się czymś z pozoru zupełnie innym, ale tym, co nas naprawdę pasjonuje. Dlatego rozmowy, jakie prowadzimy między sobą, mogą nas zbliżyć do świata, który jest dla nas zupełnie obcy, ale równie fascynujący" - mówi Stroynowska-Czerwińska.

Stowarzyszenie powstało w 2013 r., aby ułatwić laureatom konkursu wymianę doświadczeń, zapewnić wsparcie administracyjne i integrację środowiska. Od 4 lat, raz w roku, laureaci „Diamentowego Grantu” popularyzują swoje badania i ich wyniki na ogólnopolskiej Konferencji Laureatów Diamentowego Grantu. Najbliższa odbędzie się 21-23 października 2016 roku, najpierw we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej, a następnie w Szklarskiej Porębie. Podstawową zasadą tych spotkań jest otwartość na dyskusję.

"Jako przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych wiele nas dzieli, ale wbrew pozorom wiele też łączy. Spojrzenie na nasze badania przez osobę, która jest ekspertem w innej dyscyplinie, bywa inspirujące. Naiwne pytanie, bardzo proste dla kogoś z zewnątrz, może być twórcze dla osoby długo zajmującej się swoim projektem. Dlatego cenimy sobie przyjazną atmosferę, otwartą na dyskusję, a nasze wypowiedzi nie mają formuły sztywnego wykładu - chodzi o mówienie w taki sposób, żeby każdy mógł zrozumieć i zafascynować się pasją innych osób" - tłumaczy rozmówczyni PAP.

Prezes stowarzyszenia ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie wśród laureatów uda się zawiązać współpracę naukową, której wynikiem będą interdyscyplinarne projekty naukowe. "Szukamy również współpracy z organizacjami naukowymi i przedsiębiorstwami zainteresowanymi naszą aktywnością lub wynikami naszych badań i wspieraniem finansowym działalności stowarzyszenia, np. przy organizacji konferencji" - zaprasza Anna Stroynowska-Czerwińska.

Stowarzyszenie organizuje również warsztaty podnoszące kwalifikacje młodych naukowców, na które zaprasza też osoby z zewnątrz. Zdobywcy grantów otrzymanych jeszcze przed doktoratem uczą się wspólnie, jak pisać dalsze wnioski grantowe, jak publikować wyniki swoich badań i jak je prezentować, żeby były zrozumiałe dla społeczeństwa i biznesu. W gronie laureatów jest finalista konkursu FameLab Krzysztof Zawierucha. Poza tym. młodzi naukowcy piszą uwagi i rekomendacje dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie „Diamentowych Grantów” i uczestniczą w dyskusjach dotyczących doktorantów.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022