Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
03.06.2016 aktualizacja 03.06.2016

Warszawa/ "Kryształowe Brukselki" dla uczonych i przedsiębiorców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jednostki naukowe, firmy i naukowiec realizujący z sukcesem projekty w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020, zostali nagrodzeni "Kryształowymi Brukselkami". Uroczysta gala, w czasie której wręczono laury, odbyła się w czwartek w Warszawie.

W kategorii \"nauka-uczelnie\" najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski - naukowcy tej uczelni uczestniczą w 20 projektach w ramach programu Horyzont 2020, a w sześciu kolejnych są także ich koordynatorami. UW otrzymał na nie dofinansowanie w wysokości blisko 10 mln euro.

Poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wygrał w kategorii \"nauka - instytuty\". Jury doceniło nie tylko liczbę realizowanych projektów, ale też kwotę ich dofinansowania.

W kategorii \"biznes - małe i średnie przedsiębiorstwa\" laureatem została spółka Synektik S.A. Firma koordynuje w ramach Horyzontu 2020 projekt, który ma na celu opracowanie unikatowego w skali świata narzędzia do oceny przepływu krwi przez serce i diagnostyki choroby wieńcowej.

Laureatem nagrody w kategorii \"biznes - duże przedsiębiorstwa\" okazała się spółka KGHM Polska Miedź S.A., jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. W ramach Horyzontu 2020 przedsiębiorstwo jest koordynatorem projektu poświęconego metodom pozyskiwania metodami biotechnologicznymi metali z głęboko położonych rud. Uczestniczy także w dwóch innych projektach. Wartość zdobytego przez KGHM dofinansowania przekracza milion euro.

Prof. Mikołaj Bojańczyk z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę indywidualną. Naukowiec interesuje się stykiem informatyki i matematyki, w tym dowodzeniem twierdzeń o logice w informatyce. Jest jednym z najmłodszych profesorów UW oraz laureatem prestiżowych nagród i beneficjentem dużych grantów europejskich.

W tym roku kapituła zdecydowała o wyróżnieniu nagrodą specjalną dwóch uczonych, popularyzatorów nauki i promotorów polskiego uczestnictwa w programach ramowych UE: prof. Janusza Bujnickiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Janusza Hołysta z Politechniki Warszawskiej.

\"Staraliśmy się, mówię to jako przewodniczący kapituły, docenić te uczelnie, te przedsiębiorstwa, ale też indywidualnych naukowców, którzy mają szczególny dorobek, jeżeli chodzi o budowanie polskiej pozycji i wykorzystywanie potencjału programów ramowych\" - mówił w czasie gali minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził przekonanie, że dzięki dotychczasowym sukcesom nominowanych i nagrodzonych do nagrody \"Kryształowej Brukselki\" w kolejnych latach będzie dużo łatwiej budować synergię między nauką a gospodarką.

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK) dr inż. Zygmunt Krasiński dodał, że nagroda jest cenionym wśród naukowców, a także przedsiębiorców wyróżnieniem przyznawanym za aktywność na arenie międzynarodowej i za wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki.

W czwartek laury wręczono po raz siódmy od 2001 r. Kapituła pod kierunkiem wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wybrała laureatów spośród polskich uczestników programu Horyzont 2020 – największego w historii UE programu ramowego, który ma wzmocnić doskonałość naukową i podnieść gospodarczą konkurencyjność państw członkowskich. Jego planowany budżet wynosi niemal 80 mld euro.

W kategoriach instytucjonalnych (nauka i biznes) podstawą nominacji do nagrody były opracowane przez KPK dane statystyczne uzyskane z Komisji Europejskiej. Oceniano również liczbę realizowanych przez daną jednostkę projektów, wielkość przyznanych im funduszy oraz stopień ich sukcesu.

Nominacje do kategorii indywidualnej typowano z propozycji nadesłanych przez środowisko naukowe. Brano pod uwagę kryteria następujące kryteria: aktywne uczestnictwo i koordynacja projektów, praca w grupach eksperckich, zasługi dla promocji programów ramowych. Pomysł nagradzania polskich instytucji, naukowców i przedsiębiorców narodził się w ostatnim roku realizacji 5. Programu Ramowego (1998 – 2001). Jej inicjatorem był dr Andrzej Siemaszko, dyrektor KPK w latach 1999-2014.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024