Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Mieszkańcy Cypru, Luksemburga i Irlandii zostawili w 2022 r. największy ślad węglowy w UE, licząc na głowę - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Przeciętny Europejczyk odpowiadał za emisję 10,65 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, w Polsce wskaźnik ten wynosił 10,79 ton na osobę.

W piątek Eurostat opublikował dane dotyczące śladu węglowego w UE w 2022 r. W przeliczeniu na jednego mieszkańca największymi emitentami były Cypr (16,59 t na os.), Luksemburg (15,50 t), Irlandia (14,25 t) oraz Niemcy (13,11 t). Z kolei najmniej gazów cieplarnianych na osobę wyemitowały Szwecja (7,91 t), Portugalia (7,98 t) i Rumunia (8,01 t). Wartość dla Polski, która wyniosła 10,79 t, uplasowała nas na 14. miejscu wśród państw członkowskich.

W porównaniu do 2010 r. ślad węglowy z konsumpcji w przeliczeniu na mieszkańca zredukowało 20 krajów UE. Średnia unijna zmniejszyła się o 15 proc., a największe redukcje odnotowano na Malcie (o 37 proc.), w Szwecji (o 36 proc.) i Finlandii (o 35 proc.). Z kolei największe wzrosty wystąpiły w Bułgarii (o 30 proc.), Rumunii (o 21 proc.) i Chorwacji (o 17 proc.). W Polsce względem 2010 r. nastąpił spadek o 4 proc. (11,3 tony na os. w 2010).

W ujęciu bezwzględnym ślad węglowy w całej UE w 2022 r. wyniósł 4,8 mld ton. W porównaniu do 2010 r. nastąpił spadek o 12 proc., ale względem 2020 r. wzrósł o 14 proc.

Największy ślad węglowy w 2022 r. miały największe gospodarki UE – Niemcy (1,1 mld t), Francja (633 mln t) i Włochy (629 mln t). Natomiast najmniejsze emisje były na Malcie (5 mln t), w Luksemburgu (10 mln t) i na Cyprze (15 mln t). Ślad węglowy dla Polski wyniósł 397 mln ton i była to piąta najwyższa wartość w Unii.

Zgodnie z metodologią Eurostatu ślad węglowy obejmuje wszystkie emisje generowane w całym łańcuchu produkcyjnym produktu, który ostatecznie trafia do UE w celu końcowego wykorzystania, niezależnie od kraju lub branży, w której emisje występują. Ta perspektywa jest szczególnie ważna dla Unii, ponieważ wiele towarów i usług konsumowanych w jej gospodarce jest importowanych. (PAP)

adz/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Skamieniałe kości wykorzystane w badaniu, m.in. ze śladami zęba. (Government of Alberta and the Author(s), 2025. Published by Cambridge University Press on behalf of Paleontological Society)

    Pterozaur został pogryziony przez krokodyla

  • Mapa miejsc, z których pobierano osady do badania (zaznaczone okręgami zamkniętymi ) i inne rdzenie, analizowane już wcześniej, wykorzystane w badaniu (zaznaczone zielonymi owartymi okręgami); źródło: Andreas Koutsodendris et al., Communications Earth & Environment

    Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego, może już 5,2 tys. lat temu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera